Զելենսկին Մակրոնի հետ զրույցում բարձրացրել է Ուկրաինայում արևմտյան զորքերի տեղակայման թեման
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Ֆրանսիայի իր պաշտոնակից Էմանուել Մակրոնի հետ հեռախոսազրույցում հերթական անգամ բարձրացրել է Ուկրաինայի տարածքում արևմտյան զորակազմի տեղակայման հարցը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Զելենսկին հայտնել է իր Telegram ալիքում:
«Այսօր խոսել եմ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Մանրամասն քննարկել ենք մարտադաշտում տիրող իրավիճակը և ուկրաինական ուժերի հաջողությունները Կուրսկի գործողությունում։ Մենք նաև պայմանավորվել ենք սերտորեն աշխատել հիմնական դաշնակիցների հետ՝ խաղաղության հասնելու և անվտանգության արդյունավետ երաշխիքներ մշակելու համար: Որպես այդ երաշխիքներից մեկը՝ մենք քննարկել ենք Ուկրաինայում զորակազմեր տեղակայելու՝ Ֆրանսիայի նախաձեռնությունը։ Մենք դիտարկել ենք դրա իրականացման գործնական քայլերը, հնարավոր ընդլայնումը և այլ երկրների ներգրավումն այս գործընթացում», - գրել է Ուկրաինայի նախագահը:
Դեկտեմբերին Զելենսկին Բրյուսել կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է Մակրոնի հետ և քննարկել նաև Ուկրաինայում արևմտյան զորքերի տեղակայման հարցը։ Այն ժամանակ Զելենսկին ասել էր, որ պաշտպանում է Ֆրանսիայի նախագահի «հին գաղափարը», սակայն մանրամասներ չէր հայտնել՝ հավելելով, որ «դա հասարակ գործընթաց չէ, կան ռիսկեր»։
Ավելի վաղ Reuters-ը, վկայակոչելով աղբյուրների եվրոպացի և ուկրաինացի պաշտոնյաների շրջանում, հաղորդել էր, որ եվրոպական երկրները քննարկում են հրադադարի կամ հաշտության կնքման դեպքում Ուկրաինա զորակազմ ուղարկելու հարցը, որի թվաքանակը կարող է կազմել մինչև 100 000 զինծառայող։ Գործակալությունը հայտնել է նաև, որ Ուկրաինայի տարածքում եվրոպացի զինվորականների տեղակայման հնարավորությունը Վարշավայում կայացած հանդիպմանը քննարկել են Մակրոնը և Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը։ Տուսկը Մակրոնի հետ բանակցություններից հետո հայտարարել է, որ Լեհաստանն անգամ հրադադարից հետո չի պատրաստվում իր զորքերն ուղարկել Ուկրաինա:

В разговоре с Макроном Зеленский поднял тему размещения западных войск на Украине
Президент Украины Владимир Зеленский в очередной раз поднял вопрос размещения западных военных на территории Украины в телефонном разговоре со своим французским коллегой Эммануэлем Макроном. Как сообщает Арменпресс, Зеленский сообщил об этом в своем Telegram-канале.
"Говорил сегодня с президентом Франции Эмманюэлем Макроном. Подробно обсудили ситуацию на поле боя и успехи украинских войск в Курской операции. Мы также договорились тесно сотрудничать с ключевыми союзниками для разработки эффективных гарантий мира и безопасности, включая инициативу Франции по размещению войск в Украине. В качестве одной из таких гарантий мы обсудили инициативу Франции о вводе войск в Украину. Мы рассмотрели практические шаги реализации этого, возможного расширения и вовлечения в этот процесс других стран», - написал президент Украины.
В декабре во время визита в Брюссель Зеленский встретился с Макроном, а также обсудил вопрос размещения западных войск в Украине. Тогда Зеленский заявил, что поддерживает «старую идею» президента Франции, но не стал вдаваться в подробности, добавив, что «это не простой процесс, есть риски».
Ранее агентство Reuters со ссылкой на источники среди европейских и украинских чиновников сообщало, что европейские страны обсуждают вопрос отправки в Украину в случае заключения согласшения о прекращения огня или примирения войск, численность которых может составить до 100 тысяч солдат.
Агентство также сообщило, что на встрече в Варшаве Макрон и премьер-министр Польши Дональд Туск обсудили возможность размещения европейских войск на территории Украины. После переговоров с Макроном Туск заявил, что Польша не собирается отправлять свои войска в Украину даже после прекращения огня.