Եվրաինտեգրման որոշումը Հայաստանի ինքնիշխան իրավունքն է․ Դմիտրի Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովի դիտարկմամբ՝ Եվրոպական միությանն անդամակցելը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան իրավունքն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով ՌԴ նախագահի խոսնակը հայտարարությունը լրագրողների հետ ճեպազրույցից։
Պեսկովն, այդուհանդերձ, վստահություն է հայտնել, որ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) մասնակցությունը շահավետ է Հայաստանի համար։
«Իհարկե, դա (խմբ․ ԵՄ-ին անդամակցելը) Հայաստանի ինքնիշխան իրավունք է, բայց մենք հաստատ գիտենք, որ ԵԱՏՄ-ին անդամակցությունը ձեռնտու է Հայաստանին»,- ասել է Դմիտրի Պեսկովը։
Նրա կարծիքով՝ ԵԱՏՄ-ին մասնակցությունից շահում է ոչ միայն Հայաստանը՝ որպես պետություն, այլ նաև Հայաստանի ժողովրդը. «Հայաստանի տնտեսական աճի տեմպերը՝ կապված միությանը մասնակցելու հետ, չափվում են տոկոսներով»։
Նա նաև հավելել է, որ Եվրամիությունն ինքնուրույն է նախաձեռնում միությանն անդամակցելու գործընթացները, ուստի պետք է սպասել Բրյուսելի արձագանքին Հայաստանի՝ ԵՄ-ին միանալու նախաձեռնությանը։
«Մենք գիտենք, որ Եվրամիությունն է նախաձեռնում անդամակցության գործընթացները: Այստեղ մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ դիրքորոշում ունի Եվրամիությունն այս հարցում», - նկատել է Կրեմլի խոսնակը։
ՌԴ նախագահի խոսնակը նաև կարծիք է հայտնել, որ դժվար թե Հայաստանը կարողանա միաժամանակ լինել ինչպես Եվրամիությունում, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միությունում։
«Երկու տարբեր կազմակերպությունների անդամ լինելը, հիպոթետիկ ասած, ուղղակի անհնար է: Այստեղ կա մեկ մաքսային տարածք, այստեղ կա ապրանքների և ծառայությունների, մարդկանց և կապիտալի ազատ տեղաշարժի մեկ գոտի, կան տարբեր նորմեր»,-ընդգծել է Պեսկովը։
Պեսկովի խոսքով՝ դեռևս դժվար է գնահատել ԵՄ-ին Հայաստանի հնարավոր անդամակցության նշանակությունը։
«Դա կախված է նրանից, թե ինչ կընդգծի հայկական կողմը», - նշել է Պեսկովը՝ գնահատելով Եվրասիական տնտեսական միության մասնակից երկրների և Հայաստանի հետագա հարաբերությունների հեռանկարները։
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարությունը դրական դիրքորոշում է հայտնել «Եվրոպական միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ, որը ներկայացրել է «Եվրաքվե» նախաձեռնությունը։ Կառավարությունում հավանության արժանանալուց հետո նախագիծն ուղարկվել է խորհրդարանի քննարկմանը։

Проект евроинтеграции - суверенное право Армении: Дмитрий Песков
Пресс-секретарь президента Российской Федерации Дмитрий Песков считает, что членство в Европейском союзе является суверенным правом Республики Армения.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС со ссылкой на заявление пресс-секретаря президента России на брифинге с журналистами.
Тем не менее, Песков выразил уверенность, что участие в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) для Армении выгодно.
“Безусловно, это суверенное право Армении. Мы знаем, что членство в ЕАЭС выгодно”, - заявил Дмитрий Песков.
Он подчеркнул, что участие в ЕАЭС приносит дивиденты не только Армении как государству, но и народу Армении. “Собственно, это измеряется в процентах, повышенных темпах роста в связи с членством в ЕАЭС и т.д. и т.п”.
Песков также добавил, что Евросоюз самостоятельно инициирует процессы вступления в союз, поэтому следует дождаться реакции Брюсселя на инициативу Армении по вступлению в ЕС.
“Также мы знаем, что собственно это Евросоюз инициирует процессы по членству, и здесь еще нужно понять, какая позиция на этот счет у Евросоюза” - отметил представитель Кремля.
Пресс-секретарь президента России также выразил мнение, что Армения вряд ли сможет одновременно находиться и в Евросоюзе, и в Евразийском экономическом союзе.
“Быть членами двух разных организаций... просто невозможно. Здесь (в ЕАЭС) одна таможенная, одна зона свободного перемещения товаров и услуг, людей, капиталов. Там (в ЕС) - другие нормы”, - подчеркнул Песков.
По словам Пескова, пока сложно оценить значимость возможного членства Армении в ЕС.
“Смотря какие будут акценты у армянской стороны”, - отметил Песков, оценивая перспективы дальнейших отношений государств-членов Евразийского экономического союза и Армении.
Ранее правительство Армении выразило положительную позицию относительно законопроекта “О начале процесса членства Республики Армения в Европейском Союзе”, который был представлен инициативой “Евракве”. После одобрения правительством проект был направлен на обсуждение в парламент.