Ռուսաստանը պատրաստ է կարգավորելու հարաբերությունները Վրաստանի հետ. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մոսկվան պատրաստ է Թբիլիսիի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն այն չափով, որքանով պատրաստ են Վրաստանում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը տարվա արդյունքների ամփոփման վերաբերյալ ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում։
Լավրովը նաև ընդգծել է, որ Մոսկվան չի պատրաստվում միջամտել Վրաստանի ներքին գործերին։
Վրաստանը 2008 թվականի սեպտեմբերի 2-ին խզել է դիվանագիտական հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ՝ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության ճանաչման պատճառով։ Դիվանագիտական հարաբերությունները խզելիս Վրաստանի ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ կպահպանի հյուպատոսական հարաբերությունները Ռուսաստանի Դաշնության հետ։ 2009 թվականի մարտից Թբիլիսիում Շվեյցարիայի դեսպանատանը կից գործում է Ռուսաստանի Դաշնության շահերի բաժանմունքը, որտեղ աշխատում է Ռուսաստանի դիվանագիտական և տեխնիկական անձնակազմը: Մոսկվայում, նույնպես Շվեյցարիայի դեսպանատանը կից, ստեղծված է Վրաստանի շահերի բաժանմունք:

Россия готова нормализовать отношения с Грузией: министр иностранных дел РФ
Москва готова нормализовать отношения с Тбилиси в той степени, в какой готова Грузия. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью ТАСС, поводя итоги года.
Лавров добавил, что Москва не собирается вмешиваться во внутренние дела Грузии.
Грузия разорвала дипломатические отношения с Россией 2 сентября 2008 года в связи с признанием независимости Абхазии и Южной Осетии. При разрыве дипломатических отношений МИД Грузии заявил, что сохранит консульские отношения с Российской Федерацией. С марта 2009 года при посольстве Швейцарии в Тбилиси действует секция интересов Российской Федерации, где работают дипломатический и технический персонал России. В Москве, также при посольстве Швейцарии, есть секция интересов Грузии.