Պուտինը ներողություն է խնդրել Ալիևից՝ Ադրբեջանի ինքնաթիռի կործանման դեպքի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ և քննարկել դեկտեմբերի 25-ին Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտակայքում «Azerbaijan Airlines» ավիաընկերության ուղևորատար ինքնաթիռի կործանման հետ կապված հարցեր։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ռուսական կողմի նախաձեռնությամբ կազմակերպված զրույցի ընթացքում Վլադիմիր Պուտինը ներողություն է խնդրել ադրբեջանական ինքնաթիռի կործանման կապակցությամբ և իր խորին ցավակցությունն է հայտնել ողբերգական միջադեպի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին։
Կրեմլի հաղորդմամբ՝ Պուտինը նշել է, որ կործանված ինքնաթիռը բազմիցս փորձել է վայրէջք կատարել Գրոզնիում, սակայն այդ պահին Գրոզնին, Մոզդոկը և Վլադիկավկազը հարձակման էին ենթարկվում ուկրաինական մարտական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից։ Ռուսական հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) համակարգերը զբաղված էին այդ հարձակումները հետ մղելով, ինչն էլ կարող էր հանգեցնել ողբերգությանը։
«Azerbaijan Airlines» (AZAL) ավիաընկերությունը, որին պատկանում էր Ակտաուում կործանված Embraer 190 ուղևորատար ինքնաթիռը, հայտարարել էր, որ հետաքննության նախնական տվյալներով՝ օդանավն ընկել է «ֆիզիկական և տեխնիկական արտաքին ազդեցության պատճառով»:
Reuters-ը՝ հղում անելով ադրբեջանական քննությանը մոտ կանգնած չորս աղբյուրների, հաղորդել է, որ ինքնաթիռը կործանվել է ռուսական հակաօդային ուժերի հարվածից։ Նույնն են պնդում նաև մի շարք այլ լրատվամիջոցներ, այդ թվում՝ Euronews-ն։

Путин извинился перед Алиевым в связи с крушением азербайджанского самолета
Президент России Владимир Путин провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и обсудил вопросы, связанные с крушением пассажирского самолета компании Azerbaijan Airlines вблизи города Актау в Казахстане 25 декабря.
Как передает Арменпресс, в ходе беседы, организованной по инициативе российской стороны, Владимир Путин извинился за крушение азербайджанского самолета и выразил глубочайшие соболезнования семьям погибших в результате трагического происшествия.
По данным Кремля, Путин отметил, что разбившийся самолет несколько раз пытался приземлиться в Грозном, однако в это время Грозный, Моздок и Владикавказ находились под атакой украинских боевых беспилотников. Российские системы ПВО были заняты отражением этих атак, что и могло привести к трагедии.
Пассажирский самолет Embraer 190 авиакомпании Azerbaijan Airlines, выполнявший рейс Баку-Грозный, разбился 25 декабря вблизи аэропорта Актау в Казахстане. В самолете находились 62 пассажира и 5 членов экипажа. 38 человек погибли, 29 человек выжили
Azerbaijan Airlines» (AZAL), владевший пассажирским самолетом Embraer 190, разбившимся в Актау, сообщила, что, по предварительным данным расследования, самолет упал из-за "физического и технического внешнего воздействия".
Агентство Reuters, ссылаясь на четыре источника, близких к азербайджанскому расследованию, сообщило, что самолет был уничтожен в результате удара российской ПВО. То же самое утверждают и ряд других СМИ, в том числе Euronews.