ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ռուբինյանի գլխավորած պատվիրակությունն մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Բոսնիա և Հերցեգովինայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում է ԱԺ պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը, դեկտեմբերի 4-7-ը գտնվում է Բոսնիա և Հերցեգովինայում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովից, այցի շրջանակում ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանը հանդիպել է ԵԽԽՎ-ում Բոսնիա և Հերցեգովինայի պատվիրակության ղեկավար Սաշա Մագազինովիչի, Բոսնիա և Հերցեգովինայի Ժողովուրդների և Ներկայացուցիչների պալատների կոլեգիումի անդամների, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի, Կենտրոնական և Արևելյան Եվրոպայի հետ բարեկամական խմբի անդամների, ինչպես նաև Եվրաինտեգրման հանձնաժողովի անդամների հետ` հանձնաժողովի նախագահ Զդենկո Չոսիչի գլխավորությամբ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպումների ժամանակ կարևորվել է տարբեր բնագավառներում երկու երկրների հարաբերությունների զարգացումը: Հատուկ ընդգծվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների ակտիվացման անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել երկու երկրներում առկա խնդիրներին և մարտահրավերներին: Ռուբեն Ռուբինյանը հրավիրող կողմին ներկայացրել է Հարավային Կովկասում խաղաղություն հաստատելուն ուղղված Հայաստանի ջանքերն ու վերջին զարգացումները, Հայաստան-Թուրքիա կարգավորման գործընթացը, ինչպես նաև անդրադարձել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:

YEREVAN, DECEMBER 6, ARMENPRESS.The delegation led by the Armenian National Assembly Deputy Speaker Ruben Rubinyan with the NA deputy Sona Ghazaryan, will be in Bosnia and Herzegovina on December 4-7.
According to a press release issued by the Parliament, within the framework of the visit the NA Deputy Speaker Ruben Rubinyan met with the Head of the delegation of Bosnia and Herzegovina to PACE Saša Magazinović, the members of the Collegium of the House of Peoples and Representatives of Bosnia and Herzegovina, the members of the Committee on Foreign Affairs of the House of Representatives, of the Parliamentary Friendship Group of the Parliamentary Assembly for Central and Eastern Europe, as well as the members of the Joint Committee for European Integration Zdenko Ćosić.
According to the source, during the meetings the development of the relations between the two countries in different sphere was highlighted. The necessity of activation of the inter-parliamentary relations was especially underscored. Reference was made to the problems and challenges existing in the two countries. Ruben Rubinyan presented to the inviting side the efforts of Armenia and the recent development aimed at establishing peace in the South Caucasus, the Armenia- Türkiye normalisation process, as well as referred to the Crossroads of Peace project.