Սիրիայի և Ռուսաստանի ռազմաօդային ուժերը ոչնչացրել են 400 զինյալի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերջին մի քանի ժամվա ընթացքում սիրիական զորքերը Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի աջակցությամբ ոչնչացրել են ավելի քան 400 զինյալի, այդ թվում՝ օտարերկրյա վարձկանների։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով Սիրիայի բարձրագույն հրամանատարության հայտարարությունը:
«Վերջին ժամերի ընթացքում մեր ուժերի և բարեկամ ռուսական ուժերի համատեղ իրականացրած ճշգրիտ հարվածների արդյունքում ոչնչացվել է ավելի քան 400 ահաբեկիչ, այդ թվում՝ օտարերկրացիներ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, վերջին 24 ժամվա ընթացքում սիրիացի զինվորականները հարվածներ են հասցրել գրոհայինների դիրքերին և նրանց մատակարարման ուղիներին Հալեպի և Իդլիբի նահանգներում՝ ոչնչացնելով հինգ շտաբ և զինամթերքի ու անօդաչու թռչող սարքերի յոթ պահեստ:
Նոյեմբերի 27-ին «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ»-ին (նախկինում՝ Ջաբհաթ ան Նուսրա) պատկանող խմբավորումները խախտել են ապաէսկալացման համաձայնագիրը և հարձակվել Հալեպ և Իդլիբ նահանգների վրա։ Նրանք գրոհել են բնակավայրերն ու զինվորականների դիրքերը, իսկ նոյեմբերի 29-ին լայնածավալ գործողություն են սկսել՝ շարժվելով դեպի Հալեպ ու Համա։ Նոյեմբերի 30-ին գրոհայինների վերահսկողության տակ է անցել Հալեպը և նրա շրջակայքը, այդ թվում՝ միջազգային օդանավակայանը և Քուվեյրիս ռազմական օդանավակայանը։
Գրոհայիններին առաջին անգամ է հաջողվել ամբողջությամբ գրավել Հալեպը 2011 թվականին Սիրիայում ճգնաժամի սկզբից ի վեր։ Մինչև 2016 թվականի վերջը զինված ընդդիմությունը վերահսկում էր քաղաքի միայն արևելյան հատվածը, սակայն սիրիական բանակը օդատիեզերական ուժերի աջակցությամբ դուրս մղեց նրանց այնտեղից։
Հալեպի գրավումից հետո զինյալները փորձել են առաջ շարժվել դեպի Համա քաղաք՝ գրավելով Մաարեթ Նուման բնակավայրը, իսկ նահանգի հյուսիսում՝ Թել Ռիֆաթ շրջանում, նրան փորձել են շարժվել քրդական ուժերի կողմից վերահսկվող տարածքների խորքը։
Սիրիական զորքերը պատասխանել են գրոհին, ինչի հետևանքով գրոհայինները կենդանի ուժի և տեխնիկայի կորուստներ են կրել։ Ինչպես հայտարարել է Սիրիայի բանակի հրամանատարությունը, դեկտեմբերի 1-ին Համայում ահաբեկիչների առաջխաղացումը կասեցվել է, և կառավարական զորքերն անցել են հակահարձակման՝ ազատագրելով գրավված որոշ բնակավայրեր։

ВС России и Сирии ликвидировали более 400 террористов, включая наемников
За последние несколько часов сирийские войска при поддержке ВКС России уничтожили более 400 боевиков, в том числе иностранных наемников. Как передает Арменпресс, об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на заявление высшего сирийского командования.
"В течение последних часов в результате точных ударов, которые были нанесены нашими силами совместно с дружественными российскими, было ликвидировано более 400 террористов, среди них иностранцы", — говорится в заявлении.
Кроме того, за последние 24 часа сирийские военные нанесли удары по позициям боевиков и маршрутам снабжения в провинциях Алеппо и Идлиб, уничтожив пять штабов и семь складов боеприпасов и беспилотников.
27 ноября группировки, принадлежащие "Хайят Тахрир аш-Шам" (бывшая "Джебхат ан-Нусра"), нарушили соглашение о деэскалации и атаковали провинции Алеппо и Идлиб. Они атаковали населенные пункты и военные позиции, а 29 ноября начали масштабную операцию, продвигаясь в сторону Алеппо и Хамы. 30 ноября Алеппо и его окрестности, включая международный аэропорт и военный аэропорт Кувейрис, перешли под контроль боевиков.
Боевикам удалось полностью захватить Алеппо впервые с начала кризиса в Сирии в 2011 году. До конца 2016 года вооруженная оппозиция контролировала только восточную часть города, но сирийская армия при поддержке ВКС вытеснила их оттуда.
После захвата Алеппо боевики попытались продвинуться в сторону города Хама, захватив поселение Маарет Нуман, а на севере провинции, в районе Тель-Рифат, попытались продвинуться вглубь территорий, контролируемых курдскими силами.
Сирийские войска ответили на атаку, в результате чего боевики понесли потери в живой силе и технике. Как заявило командование сирийской армии, 1 декабря продвижение террористов в Хаме было остановлено, а правительственные войска перешли в контрнаступление, освободив часть оккупированных населенных пунктов.