Արարատ Միրզոյանը և Յան Յոակիմ Ստրանդն անդրադարձել են ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը միտված ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ ձևաչափով համագործակցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի Եվրոպական հարցերի և սեփականության նախարար Յան Յոակիմ Ստրանդի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և նոր օրակարգի հիմնական բաղադրիչները։ Նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է Եվրոպական խորհրդարանում ՀՀ վարչապետի ելույթն առ այն, որ Հայաստանը պատրաստ է մոտենալ ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի։ Առաջնորդվելով նշյալ տեսլականով՝ Արարատ Միրզոյանը և Յան Յոակիմ Ստրանդը քննարկել են կոնկրետ ծրագրեր, որոնց կյանքի կոչման միջոցով հնարավոր կլինի արձանագրել շոշափելի արդյունքներ թե՛ Հայաստան-Ֆինլանդիա երկկողմ օրակարգում, թե՛ ՀՀ-ԵՄ ձևաչափում։
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 5-ին ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ ձևաչափով անցկացված հանդիպմանը և շարունակվող համագործակցությանը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը:

YEREVAN, NOVEMBER 29, ARMENPRESS. Within the framework of the working visit to Finland, on November 29, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with Minister for European Affairs and Ownership Steering of Finland, Johan Joakim Strand.
According to the Foreign Ministry of Armenia, the interlocutors discussed in detail the steps being taken to deepen the Armenia-EU partnership and the main components of the new agenda. Minister Mirzoyan referred to the Armenian Prime Minister's statement in the European Parliament, emphasizing that Armenia is ready to move closer to the EU as much as the EU considers possible. Guided by this vision, Ararat Mirzoyan and Johan Joakim Strand discussed specific programs implementation of which could yield tangible results both in the Armenia-Finland bilateral agenda and within the Armenia-EU framework.
The April 5 meeting held in the Armenia-US-EU format and the ongoing cooperation aimed at strengthening Armenia's resilience was touched upon.