Արարատ Միրզոյանը և Յան Յոակիմ Ստրանդն անդրադարձել են ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը միտված ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ ձևաչափով համագործակցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիա աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել Ֆինլանդիայի Եվրոպական հարցերի և սեփականության նախարար Յան Յոակիմ Ստրանդի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները հանգամանալից քննարկել են Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և նոր օրակարգի հիմնական բաղադրիչները։ Նախարար Միրզոյանը վկայակոչել է Եվրոպական խորհրդարանում ՀՀ վարչապետի ելույթն առ այն, որ Հայաստանը պատրաստ է մոտենալ ԵՄ-ին այնքան, որքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի։ Առաջնորդվելով նշյալ տեսլականով՝ Արարատ Միրզոյանը և Յան Յոակիմ Ստրանդը քննարկել են կոնկրետ ծրագրեր, որոնց կյանքի կոչման միջոցով հնարավոր կլինի արձանագրել շոշափելի արդյունքներ թե՛ Հայաստան-Ֆինլանդիա երկկողմ օրակարգում, թե՛ ՀՀ-ԵՄ ձևաչափում։
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադարձ է կատարվել նաև ապրիլի 5-ին ՀՀ-ԱՄՆ-ԵՄ ձևաչափով անցկացված հանդիպմանը և շարունակվող համագործակցությանը՝ միտված ՀՀ դիմակայունության ամրապնդմանը:

Глава МИД Армении и министр по по делам Европы и управлению собственностью Финляндии обменялись мнениями по региональным развитиям
В рамках рабочего визита в Финляндию министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 29 ноября встретился с министром по по делам Европы и управлению собственностью Финляндии Яном Йоакимом Страндом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники подробно обсудили шаги, предпринимаемые для углубления партнерства Армения-ЕС, и основные компоненты новой повестки партнерства. Министр Мирзоян упомянул выступление премьер-министра Армении в Европарламенте, в котором подчеркивалось, что Армения готова сближаться с ЕС в той мере, в какой ЕС сочтет это возможным. Следуя этой концепции, Арарат Мирзоян и Ян Йоаким Странд обсудили конкретные проекты, реализация которых позволит достичь ощутимых результатов как в двусторонней повестке Армения-Финляндия, так и в формате Армения-ЕС.
Были также отмечены состоявшаяся 5 апреля встреча в формате Армения-США-ЕС и продолжающееся сотрудничество, направленное на укрепление устойчивости Армении.