44-օրյա պատերազմի հանգամանքները քննող հանձնաժողովի զեկույցում բացահայտումներ կան. Անդրանիկ Քոչարյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծած ռազմական գործողությունների  հանգամանքների ուսումնասիրման նպատակով ստեղծված ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի պատրաստած զեկույցը դեկտեմբերին կմտնի փորձաքննության փուլ՝ կապված գաղտնիության ռեժիմի հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց քննիչ հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը:
«Դեկտեմբերին զեկույցը կմտնի փորձաքննությունների փուլ՝ գաղտնիության ռեժիմի հետ կապված: Զեկույցն ավարտված է»,–ասաց Քոչարյանը՝ հավելելով, որ այն շատ մեծածավալ է:
Անդրադառնալով հարցին, թե կա՞ն կարևոր բացահայտումներ՝ նա ասաց. «Իհարկե, առանց բացահայտման ո՞նց կարող է լինել»:
Պատգամավոր չբացառեց, որ այդ բացահայտումներին կարող են քրեական գործեր հաջորդել: Նրա խոսքով՝ հիմա էլ հազարավոր քրեական գործեր կան:
ԱԺ լիագումար նիստերի դահլիճում զեկույցը հրապարակվելու է ամբողջ ծավալով:
Քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվել էր 2022 թվականի փետրվարին «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորների նախաձեռնությամբ: Հանձնաժողովի կազմում են ինչպես իշխանական, այնպես էլ ընդդիմադիր պատգամավորներ:

Завершен доклад комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны: председатель комиссии
Доклад, подготовленный следственной комиссией НС, созданной для изучения обстоятельств военных действий, развязанных 27 сентября 2020 года Азербайджаном против Нагорного Карабаха, в декабре перейдет на этап рассмотрения в связи с режимом секретности.
Как передает Арменпресс, об этом в беседе с журналистами заявил председатель следственной комиссии Андраник Кочарян.
“В декабре доклад перейдет на этап рассмотрения в связи с режимом секретности. Доклад завершен”, - сказал Кочарян, добавив, что он очень объемный.
Переходя к вопросу о том, есть ли важные выявления, он ответил: “Конечно, как же без выявлений?”.
Кочарян не исключил, что по этим выявлениям могут быть возбуждены уголовные дела. По его словам, уже есть тысячи уголовных дел.
Доклад полностью будет освещен в зале пленарных заседаний НС.
Следственная комиссия была создана в феврале 2022 года по инициативе депутатов фракции “Гражданский договор”. В составе комиссии - как депутаты правящей фракции, так и оппозиции.