Եվրահանձնաժողովը Վրաստանի իշխանությունների գործողությունները համարում է խոչընդոտ ԵՄ-ին անդամակցելու ճանապարհին
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրահանձնաժողովը ԵՄ-ին անդամակցության թեկնածու երկրների առաջընթացի վերաբերյալ իր տարեկան հաշվետվության մեջ հայտարարել է, որ Եվրամիությանը Վրաստանի անդամակցության գործընթացը «գործնականում դադարեցվել է Վրաստանի կառավարության գործողությունների պատճառով», տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը:
«Թեև 2023 թվականի դեկտեմբերին Եվրոպական խորհուրդը Վրաստանին թեկնածուի կարգավիճակ շնորհեց, սակայն ԵՄ-ին նրա անդամակցության գործընթացը դե ֆակտո դադարեցված է այն գործողությունների պատճառով, որոնք Վրաստանի կառավարությունը ձեռնարկել է 2024 թվականի գարնանից», - ասվում է Եվրահանձնաժողովի կողմից հոկտեմբերի 30-ին հրապարակված կոմյունիկեում:
Փաստաթղթում անդրադարձ է կատարվում հոկտեմբերի 26-ին Վրաստանում անցկացված ընտրություններին, որոնց ընթացքում, ըստ Եվրահանձնաժողովի, արձանագրվել են «որոշ թերություններ»:
«Թերությունները ներառում են, այդ թվում, ընտրական գործընթացի վերջին օրենսդրական փոփոխությունները, հաճախակի փոխզիջումներ քվեարկության գաղտնիության հարցում, ընթացակարգային անհամապատասխանություններ, ահաբեկումներ և ընտրողների վրա ճնշումներ, որոնք բացասաբար են ազդել գործընթացի նկատմամբ հասարակության վստահության վրա», - նշել են Բրյուսելում։
Եվրահանձնաժողովը կարծում է, որ Վրաստանին հարկավոր է «համապարփակ ընտրական բարեփոխում, ինչն արդեն ընդգծվել է անցյալ հիմնական հանձնարարականներում»։
Եվրահանձնաժողովը հոկտեմբերի 30-ին հավանություն է տվել իր ամենամյա «ընդլայնման փաթեթին»։ Այս հաշվետվության մեջ հանգամանորեն գնահատվում են այն իրավիճակը և առաջընթացը, որին հասել են Ալբանիան, Բոսնիա և Հերցեգովինան, Կոսովոն, Չեռնոգորիան, Հյուսիսային Մակեդոնիան, Սերբիան, Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան և Թուրքիան ԵՄ-ին անդամակցության իրենց ճանապարհին։

Действия властей Грузии Еврокомиссия считает препятствием на пути вступления в ЕС
Как передат Арменпресс, Еврокомиссия в своем ежегодном докладе о прогрессе стран-кандидатов на пути членства в Евросоюзе отметила, что процесс вступления Грузии в Евросоюз “фактически остановлен из-за действий правительства Грузии”.
“Хотя в декабре 2023 года Европейский совет предоставил Грузии статус кандидата, процесс ее вступления в ЕС был фактически остановлен из-за действий, предпринятых правительством Грузии с весны 2024 года”, - говорится в коммюнике Еврокомиссии, опубликованном 30 октября.
В нем предствлены и выборы, прошедшие в Грузии 26 октября, в ходе которых, по мнению Еврокомиссии, были зафиксированы “некоторые недостатки”.
“Недостатки, включают в себя, в частности, недавние законодательные поправки к избирательному процессу, частые компромиссы в вопросах тайны голосования, процедурные несоответствия, запугивание и давление избирателей, которые негативно повлияли на доверие общества к этому процессу”, - заявил Брюссель.
Европейская комиссия считает, что Грузии нужна “всеобъемлющая избирательная реформа, которая уже подчеркивалось в прошлых ключевых рекомендациях”.
Европейская комиссия 30 октября утвердила свой ежегодный “пакет по расширению”. В этом отчете представлена ​​подробная оценка ситуации и прогресса, достигнутого Албанией, Боснией и Герцеговиной, Косово, Черногорией, Северной Македонией, Сербией, Грузией, Молдовой, Украиной и Турцией на пути к членству в ЕС.