Պուտինը կամ Միշուստինը կարող են այցելել Բաքու՝ COP29-ին մասնակցելու
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը կամ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը կարող են մասնակցել ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP29), որը կանցկացվի Բաքվում նոյեմբերի 11-22-ը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական, կլիմայի հարցերով նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ռուսլան Էդելգերիևը։
«Ես նախագահի հրամանագրով ղեկավարում եմ Ռուսաստանի պատվիրակությունը, բայց այս տարի հուսանք, որ կա՛մ նախագահը, կա՛մ կառավարության նախագահը ներկա կլինեն։ Ադրբեջանը ռազմավարական կարևոր գործընկեր է, և ես, իհարկե, կցանկանայի, որ կարգավիճակն ավելի բարձր լինի, որ բացմանը լինի կա՛մ նախագահը, կա՛մ կառավարության նախագահը, իսկ հետո բանակցությունների հիմնական մասը ես կհասցնեի իր տրամաբանական ավարտին», - ասել է Էդելգերիևը Ռուսաստանի բնապահպանական ֆորումի շրջանակներում։
2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Կողմերի համաժողովը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի ղեկավար մարմինը, հաստատել է Ադրբեջանի և Բրազիլիայի թեկնածությունները՝ համապատասխանաբար COP29 և COP30-ը հյուրընկալելու համար։ Բաքվում անցկացվելիք կլիմայի համաժողովը կլինի առաջինը հետխորհրդային տարածքում։ Նախնական հաշվարկներով՝ COP29-ի օրերին այնտեղ կայցելի մինչև 80 000 օտարերկրյա հյուր։

Путин или Мишустин могут поехать в Баку для участия в COP29
Президент России Владимир Путин или премьер-министр Михаил Мишустин могут принять участие в Конференции ООН по изменению климата (COP29), которая пройдет в Баку с 11 по 22 ноября. Как передает Арменпресс, об этом ТАСС сообщил помощник президента России, специальный представитель президента по вопросам климата Руслан Эдельгериев.
“Я указом президента возглавляю российскую делегацию. Но в этом году, будем надеяться, что либо президент, либо председатель правительства - кто-то из них будет. Азербайджан - стратегически важный партнер, и я бы хотел, конечно, чтобы статус был выше. На открытии чтобы был либо президент, либо председатель правительства, а дальше основную часть переговоров я до логического конца довел бы”, - сказал Эдельгериев на Российском экологическом форуме.
11 декабря 2023 года Конференция сторон, руководящий орган Рамочной конвенции ООН об изменении климата, утвердила кандидатуры Азербайджана и Бразилии на проведение COP29 и COP30. Климатическая конференция, которая пройдет в Баку, станет первой на постсоветском пространстве. По предварительным подсчетам, во время COP29 Баку посетят до 80 000 иностранных гостей.