Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ հոկտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի երկրորդ նիստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, խորհրդի անդամ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է գործադիր կոմիտեի կողմից կատարված աշխատանքը՝ հիմնված նախորդ նիստի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա:
Մասնավորապես, զեկուցվել է 8 աշխատանքային խմբերի կողմից իրականացված աշխատանքը, որի տեսլականն է Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը՝ դարձնելով այն նորարարական արդյունաբերական զարգացած պետություն:
Հակոբ Արշակյանի խոսքով, աշխատանքներում ներգրավված են եղել շուրջ 70 մասնագետ, այդ թվում՝ գիտության ոլորտի ձեռներեցներ, հեղինակավոր անձինք Հայաստանից և Սփյուռքից:
Մանրամասներ են ներկայացվել կրթության, գիտության և արդյունաբերության ոլորտների կոմպոնենտներ պարունակող 5 ճյուղերի՝ արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում, միկրոէլեկտրոնիկա, ընդլայնված ռոբոտաշինություն, քվանտային տեխնոլոգիաներ, կենսատեխնոլոգիա և գիտություններ, զարգացմանն ուղղված ծրագրերի ու առաջարկությունների վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ գիտատեխնոլոգիական զարգացմանն առնչվող ծրագրերը և աշխատանքային խմբերի կողմից ներկայացված առաջարկությունները ներառվել են մեկ փաստաթղթում:
Նշվել է, որ բոլոր աշխատանքային խմբերի կողմից առաջարկ է եղել ունենալ գերազանցության կենտրոններ, որոնք իրենց մեջ կներառեն տաղանդի ներգրավման գիտական խորհուրդ, լաբորատոր ենթակառուցվածքներ, կիրականացնեն ժամանակակից խնդիրների ձևակերպման, գիտական աշխատանքի և տպագրության, ուսումնական հաստատությունների համար կրթական ծրագրերի հետ կապված աշխատանքներ և այլն:
«Շուրջ 7 տասնյակ գիտնականների և տեխնոլոգիական համայնքի ձեռներեցների կոնսոլիդացիան Հայաստանն իսկապես որակապես փոխելու և որակապես նոր ծրագրեր առաջարկելու մասին է: Դրանով է պայմանավորված նաև այս նոր որակական առաջարկը՝ գնալ գերազանցության կենտրոնների ուղղությամբ: Սա կարող է նաև հիմք ծառայել Ակադեմիական քաղաքի գիտության և տեխնոլոգիական համալսարանի համագործակցության համար»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ռազմավարության իրականացման նկատմամբ մշտադիտարկմանը և խորհրդատվությանը:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են աշխատանքային խմբերի կողմից պատրաստված առաջարկների փաթեթը կառավարության հետ քննարկման մեխանիզմի ստեղծմանը:
Այդ շրջանակում իրականացվելու է աշխատանքային խմբերի ներգրավվածության, ծրագրերի իրագործման նկատմամբ մշտադիտարկման իրականացման և խորհրդի ներկայացման, համաշխարհային փորձի շարունակական ուսումնասիրության և խորհրդատվության տրամադրման հետ կապված աշխատանքներ:
Այս համատեքստում վարչապետը նշել է, որ անհրաժեշտ է սահմանել փորձագետների ընտրության չափանիշ և որոշել, թե ինչ իրավակազմակերպական մեխանիզմով այն լավագույնը կաշխատի:

PM Pashinyan chairs the second session of the Science and Technology Development Council of Armenia
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan chaired the second meeting of the Science and Technology Development Council of Armenia under the Prime Minister of Armenia today.
According to a readout issued by the PM's office, Hakob Arshakyan, Vice President of the National Assembly, member of the council, presented the work done by the executive committee, based on the agreements reached during the previous session.
In particular, the work carried out by 8 working groups was reported, the vision of which is the development of the scientific and technological sphere in Armenia, making it an innovative and industrially developed state.
According to Hakob Arshakyan, about 70 specialists were involved in the works, including entrepreneurs in the field of science, reputable persons from Armenia and the Diaspora.
Details were presented on plans and proposals for the development in 5 sectors that have the components of education, science and industry: artificial intelligence and machine learning, microelectronics, advanced robotics, quantum technology, biotechnology and sciences.
It was emphasized that the programs related to scientific and technological development and the recommendations presented by the working groups are included in one document.
It was noted that there was a proposal by all the working groups to have centers of excellence, which would include a scientific council for attracting talent, laboratory infrastructures, carry out work related to the formulation of modern problems, scientific work and printing, educational programs for educational institutions, etc.
"The consolidation of about 7 dozen scientists and entrepreneurs of the technological community is about bringing a true qualitative change in Armenia and offering qualitatively new programs. This is also the reason for this new qualitative proposal: to go in the direction of centers of excellence. This can also serve as a basis for the cooperation of the Science and Technology University of the Academic City," said Hakob Arshakyan.
At the meeting, reference was also made to the monitoring of the implementation of the strategy.
An exchange of ideas took place, the participants of the meeting referred to the creation of a mechanism for discussing the package of proposals prepared by the working groups with the government.
In that framework, activities related to the involvement of working groups, implementation of monitoring of program implementation and presentation to the council, continuous study of global experience and provision of consultation will be carried out.
In this context, the Prime Minister noted that it is necessary to establish criteria for the selection of experts and to decide with which legal organizational mechanism it will work best.