Վարչապետի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ հոկտեմբերի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետին կից Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացման խորհրդի երկրորդ նիստը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ կառավարությունից հայտնում են, որ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ, խորհրդի անդամ Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է գործադիր կոմիտեի կողմից կատարված աշխատանքը՝ հիմնված նախորդ նիստի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների վրա:
Մասնավորապես, զեկուցվել է 8 աշխատանքային խմբերի կողմից իրականացված աշխատանքը, որի տեսլականն է Հայաստանում գիտատեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը՝ դարձնելով այն նորարարական արդյունաբերական զարգացած պետություն:
Հակոբ Արշակյանի խոսքով, աշխատանքներում ներգրավված են եղել շուրջ 70 մասնագետ, այդ թվում՝ գիտության ոլորտի ձեռներեցներ, հեղինակավոր անձինք Հայաստանից և Սփյուռքից:
Մանրամասներ են ներկայացվել կրթության, գիտության և արդյունաբերության ոլորտների կոմպոնենտներ պարունակող 5 ճյուղերի՝ արհեստական բանականություն և մեքենայական ուսուցում, միկրոէլեկտրոնիկա, ընդլայնված ռոբոտաշինություն, քվանտային տեխնոլոգիաներ, կենսատեխնոլոգիա և գիտություններ, զարգացմանն ուղղված ծրագրերի ու առաջարկությունների վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ գիտատեխնոլոգիական զարգացմանն առնչվող ծրագրերը և աշխատանքային խմբերի կողմից ներկայացված առաջարկությունները ներառվել են մեկ փաստաթղթում:
Նշվել է, որ բոլոր աշխատանքային խմբերի կողմից առաջարկ է եղել ունենալ գերազանցության կենտրոններ, որոնք իրենց մեջ կներառեն տաղանդի ներգրավման գիտական խորհուրդ, լաբորատոր ենթակառուցվածքներ, կիրականացնեն ժամանակակից խնդիրների ձևակերպման, գիտական աշխատանքի և տպագրության, ուսումնական հաստատությունների համար կրթական ծրագրերի հետ կապված աշխատանքներ և այլն:
«Շուրջ 7 տասնյակ գիտնականների և տեխնոլոգիական համայնքի ձեռներեցների կոնսոլիդացիան Հայաստանն իսկապես որակապես փոխելու և որակապես նոր ծրագրեր առաջարկելու մասին է: Դրանով է պայմանավորված նաև այս նոր որակական առաջարկը՝ գնալ գերազանցության կենտրոնների ուղղությամբ: Սա կարող է նաև հիմք ծառայել Ակադեմիական քաղաքի գիտության և տեխնոլոգիական համալսարանի համագործակցության համար»,-ասել է Հակոբ Արշակյանը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև ռազմավարության իրականացման նկատմամբ մշտադիտարկմանը և խորհրդատվությանը:
Ծավալվել է մտքերի փոխանակություն, հանդիպման մասնակիցներն անդրադարձել են աշխատանքային խմբերի կողմից պատրաստված առաջարկների փաթեթը կառավարության հետ քննարկման մեխանիզմի ստեղծմանը:
Այդ շրջանակում իրականացվելու է աշխատանքային խմբերի ներգրավվածության, ծրագրերի իրագործման նկատմամբ մշտադիտարկման իրականացման և խորհրդի ներկայացման, համաշխարհային փորձի շարունակական ուսումնասիրության և խորհրդատվության տրամադրման հետ կապված աշխատանքներ:
Այս համատեքստում վարչապետը նշել է, որ անհրաժեշտ է սահմանել փորձագետների ընտրության չափանիշ և որոշել, թե ինչ իրավակազմակերպական մեխանիզմով այն լավագույնը կաշխատի:

Под председательством премьер-министра состоялось второе заседание Совета по развитию науки и технологий Армении
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось второе заседание Совета по развитию науки и технологий при премьер-министре Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, вице-спикер Национального Собрания, член совета Акоп Аршакян представил работу, проделанную исполкомом на основе достигнутых на предыдущем заседании договоренностей.
В частности, было доложено о работе 8 рабочих групп, видением которых является развитие научно-технологической сферы Армении, превращение страны в инновационное индустриально развитое государство.
По словам Акопа Аршакяна, к работам было привлечено около 70 специалистов, в том числе представляющие сферу науки предприниматели, авторитетные деятели из Армении и диаспоры.
Были подробно представлены программы и предложения по развитию 5 секторов с компонентами образования, науки и промышленности: искусственный интеллект и машинное обучение, микроэлектроника, передовая робототехника, квантовые технологии, биотехнологии и наука.
Было подчеркнуто, что связанные с научно-техническим развитием программы и представленные рабочими группами предложения включены в один документ.
Было отмечено, что всеми рабочими группами было предложено создать центры передового опыта, которые включали бы научный совет по привлечению талантов, лабораторную инфраструктуру, осуществляли работу, связанную с постановкой современных проблем, научной работой и издательским делом, образовательными программами для образовательных учреждений и т.д.
“Консолидация около 7 десятков ученых и предпринимателей технологического сообщества нацелена на качественное изменение Армении и предложение качественно новых программ. Этим обусловлено также это качественно новое предложение: создавать центры передового опыта”, - сказал Акоп Аршакян.
На встрече также были затронуты вопросы мониторинга реализации стратегии и консультирования.
Состоялся обмен идеями, участники встречи коснулись создания механизма обсуждения подготовленного рабочими группами пакета предложений с правительством.
В этих рамках будут осуществляться мероприятия, связанные с привлечением рабочих групп, осуществлением мониторинга реализации программы и представлением ее совету, постоянным изучением мирового опыта и предоставлением консультаций.
В этом контексте премьер-министр отметил, что необходимо установить критерии отбора экспертов и решить, в рамках какого организационно-правового механизма будет достигнут максимальный эффект.