Միրզոյանը Կոնդովին է ներկայացրել Բուլղարիա ՀՀ քաղաքացիների այցելությունների ժամանակ առաջացող խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նյու Յորքում սեպտեմբերի 27-ին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասմբլեայի 79-րդ նստաշրջանի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Բուլղարիայի ԱԳ նախարար Իվան Կոնդովի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման հարցեր՝ թե՛ քաղաքական երկխոսության խորացման, թե՛ կոնկրետ ուղղություններով համագործակցության հետագա զարգացման միջոցով:
Ի թիվս այլ ոլորտների, առանձնանշվել է տնտեսական և զբոսաշրջության զարգացման ուղղությամբ սերտ համագործակցության կարևորությունը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Բուլղարիա ՀՀ քաղաքացիների այցելությունների ժամանակ առաջացող խնդիրները՝ կարևորելով դրանց հասցեագրումն ի նպաստ մարդկանց միջև շփումների հետագա խթանման:
Ըստ աղբյուրի՝ Արարատ Միրզոյանը նաև գոհունակությամբ նշել է ՀՀ-ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկը և դրանից դրական ակնկալիքները: Ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության նոր օրակարգի այլ թեմաների:
Հայաստանի և Բուլղարիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են նաև տարածաշրջանային փոխկապակցվածության զարգացմանը միտված նախագծերը: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է նաև կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին:
Նշվում է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հասնելու ՀՀ տեսլականը, այդ թվում նաև՝ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման մասով:

Глава МИД Армении представил болгарскому коллеге проблемы, возникающие во время визитов граждан Армении в Болгарию
На полях 79-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке 27 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Болгарии Иваном Кондовым.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники обсудили вопросы расширения двусторонних отношений между Арменией и Болгарией путем как углубления политического диалога, так и дальнейшего развития сотрудничества по конкретным направлениям.
В числе других направлений была подчеркнута важность тесного сотрудничества в направлении развития экономики и туризма. В этом контексте министр Мирзоян представил проблемы, возникающие во время визитов граждан Армении в Болгарию, подчеркнув важность их решения в целях дальнейшего развития контактов между людьми.
Арарат Мирзоян также с удовлетворением отметил начало диалога по либерализации виз Армения-ЕС и положительные ожидания от него. Были затронуты и другие темы новой повестки партнерства Армения-ЕС.
Главы МИД Армении и Болгарии также обсудили проекты, направленные на развитие регионального взаимодействия. В этом контексте министр Мирзоян также коснулся разработанного правительством проекта “Перекресток мира”.
Министр представил коллеге видение Армении по достижению стабильного мира на Южном Кавказе, включая регулирование отношений с соседями.