Ուղիղ մեկ տարի առաջ Ադրբեջանի ռազմական հարձակման հետևանքով ԼՂ ամբողջ բնիկ հայ բնակչությունը մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուղիղ մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը՝ ավելի քանի 115 000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունն այդ կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել:
«Մեկ տարի առաջ սեպտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի կողմից ռազմական հարձակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ բնիկ բնակչությունը՝ ավելի քան 115 000 հայ, մի քանի օրվա ընթացքում ստիպված եղավ լքել սեփական բնակավայրերը։ Այս տեղահանությունը, որը էթնիկ զտման քաղաքականության վերջին փուլն էր, տեղի ունեցավ ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանի ընթացքում, երբ ողջ միջազգային հանրությունը հերթական անգամ քննարկում էր հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման, կայունության հաստատման ու զարգացման հրամայականը՝ դատապարտելով ուժի կիրառման, միջազգային նորմերի, մարդու իրավունքների խախտումների դրսևորումներն աշխարհի տարբեր անկյուններում։
Անցնող մեկ տարվա ընթացքում ՀՀ կառավարությունը, այդ թվում նաև՝ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ, ձեռնարկեց բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ հասցեագրելու ԼՂ տեղահանված հայերի առաջնային և միջնաժամկետ կարիքները, ինչպես նաև մշակելու երկարաժամկետ հեռանկարում անհրաժեշտ ծրագրեր։
Հաջորդ շաբաթ Նյու Յորքում կրկին մեկնարկելու են ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայի բարձրաստիճան քննարկումները. վերջին մեկ տարվա իրադարձություւններն ի ցույց են դնում միջազգային կայունության ապահովման ուղղությամբ անհետաձգելի ջանքերի, խաղաղության հաստատման հնարավորություն տվող գաղափարների, քայլերի կյանքի կոչման կարևորությունը»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ մասնավորապես նշված է հայտարարության մեջ:
ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ նաև ընդգծվում է, որ Հարավային Կովկասում կայունության ապահովման հարցում Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է. խաղաղության և հարաբերությունների շուտափույթ հաստատում՝ հիմնված ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, տարածաշրջանում կայուն զարգացման, արդյունավետ փոխկապակցվածության, բարեկեցության ապահովման տեսլականի վրա։
«Վերջինիս կյանքի կոչման՝ այս պահին առկա հնարավորությունը բաց չթողնելու և սերունդների համար առավել կայուն ու արժանապատիվ կյանքի համար նպաստավոր միջավայր ձևավորելու նպատակով այս հարցում շահագրգիռ մյուս դերակատարներից ակնկալում ենք անհրաժեշտ քաղաքական կամքի և խաղաղության օրակարգին հանձնառության հստակ դրսևորում»,- եզրափակվում է հայտարարությունը:

One year ago, entire population of Nagorno-Karabakh was forced to leave as result of Azerbaijani military attack – MFA statement
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. The Ministry of Foreign Affairs of Armenia has released a statement on the 1st anniversary of the 2023 Azeri attack in Nagorno-Karabakh, which led to the complete de-population and ethnic cleansing of the region.
“One year ago, on September 19, the entire indigenous population of Nagorno-Karabakh, over 115,000 Armenians, was forced to abandon its own settlements within a few days as a result of a military attack by Azerbaijan. This displacement, which was the final phase of the policy of ethnic cleansing, happened during the UN General Assembly session when the entire international community was once again discussing the imperative of peaceful resolution of conflicts, establishment and development of stability, condemning the manifestations of use of force and violations of international norms and human rights in various corners across the world.
“Over the past year, the Armenian government, with support from international partners, tool all necessary steps to address the primary and mid-term needs of the displaced Armenians of NK, as well as to develop the necessary programs in the long-term perspective.
“The high-level debates of the UN General Assembly will once again begin in New York next week: The developments of the past year showcased the importance of urgent efforts to ensure international stability and implementation of ideas and steps enabling the establishment of peace.
“The position of the Republic of Armenia over ensuring stability in South Caucasus is unambiguous: swift establishment of peace and relations based on the respect of sovereignty and territorial integrity, and the vision of ensuring sustainable development in the region, effective interconnectivity and prosperity. We expect from other interested actors in this issue to display the necessary political will and commitment to the peace agenda with the purpose of not missing the existing chance of implementing the latter, as well as developing an atmosphere conducive to more sustainable and dignified life for generations,” the foreign ministry said in the statement.