«ՖՐԵՍԿՈ»-ի շրջանակում կկայանա հանդիպում իսրայելցի լուսանկարիչ Դմիտրի Բրիկմանի հետ
«ՖՐԵՍԿՈ» 13-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում Երևանում տեղի կունենա հանդիպում իսրայելցի լուսանկարիչ և լրագրող Դմիտրի Բրիկմանի հետ:
Ի՞նչ կարող է պատմել լուսանկարը, երբ բառերն այլևս բավարար չեն։ Ինչպե՞ս կարելի է երաժշտության, գրականության կամ մարդկային զգացողության կերպարը վերածել լուսանկարչական պատկերի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս հարցերի շուրջ օգոստոսի 24-ին «ՖՐԵՍԿՈ» 13-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակում կկայանա հանդիպում իսրայելցի հայտնի լուսանկարիչ, լրագրող, «Մանկական ոչ մանկական հարցեր» հաղորդման հեղինակ և հաղորդավար Դմիտրի Բրիկմանի հետ։
Բրիկմանը լուսանկարչության մեջ ստեղծել է «լուսանկարչական թարգմանություն» (фотоперевод) կոչվող յուրահատուկ ուղղություն, որի հիմքում տարբեր արվեստների միջև երկխոսությունն է։ Նրա աշխատանքներում լուսանկարը դառնում է ոչ միայն իրականության արձանագրում, այլև գրական, երաժշտական և զգացմունքային կերպարները տեսանելի դարձնելու միջոց։
Հանդիպման ընթացքում Դմիտրի Բրիկմանը կներկայացնի իր ստեղծագործական մոտեցումը և «լուսանկարչական թարգմանության» գաղափարը՝ սեփական աշխատանքների օրինակով։ Մասնակիցները հնարավորություն կունենան դիտելու հեղինակի լուսանկարներն ու լուսանկարչական ֆիլմերը, լսելու դրանց ստեղծման պատմությունները և անմիջական երկխոսության մեջ մտնելու լուսանկարչի հետ։
Հարցուպատասխանի ընթացքում անդրադարձ կկատարվի նաև այն հարցին, թե ինչպես է ծնվում կադրի պատկերավորությունը, ինչպե՞ս է լուսանկարը փոխանցում այն, ինչը հնարավոր չէ ասել բառերով, և որտե՞ղ է անցնում լուսանկարչության ու մյուս արվեստների սահմանը։

Israeli photographer Dmitry Brickman to speak at 13th Fresco International Festival in Yerevan
The 13th Fresco International Festival in Yerevan will host a meeting with Israeli photographer and journalist Dmitry Brickman.
What can a photograph tell us when words are no longer enough? How can the essence of music, literature or human emotion be transformed into a photographic image?
These questions will be explored on August 24 during a meeting with Dmitry Brickman, the creator and host of the program Children’s Unchildish Questions.
Brickman has developed a unique approach to photography known as “photographic translation,” based on a dialogue between different forms of art. In his work, photography becomes not merely a record of reality, but also a means of making literary, musical and emotional imagery visible.
During the meeting, Brickman will present his creative approach and the concept of “photographic translation” through examples from his own work. Participants will have the opportunity to view Brickman’s photographs and photographic films, hear the stories behind their creation, and engage in direct dialogue with the artist.
The Q&A session will also explore how the visual imagery of a photograph is created, how photography conveys what cannot be expressed in words, and where the boundaries lie between photography and other art forms.