Նարեկ Կարապետյանը Հայաստանի տնտեսական մոդելի արմատական փոփոխության անհրաժեշտություն է տեսնում
«Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Նարեկ Կարապետյանը Հայաստանի տնտեսական մոդելի արմատական փոփոխության անհրաժեշտություն է տեսնում՝ պնդելով, որ արձանագրվող տնտեսական աճը որակական փոփոխությունների չի հանգեցրել։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կարապետյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Բաբկեն Թունյանի թեկնածության հարցի քննարկման ժամանակ։
«Մեր երկրում աղքատությունը 600 հազար մարդու դռանն է կանգնած։ Վերջին ութ տարվա ընթացքում՝ մինչև 2024 թվականը, աղքատության ցուցանիշը նվազել է ընդամենը 2-3 տոկոսով, այն դեպքում, երբ երկիրը 7-8 միլիարդ դոլարի նոր վարկ է ներգրավել»,- ասաց Կարապետյանը։
Նա պնդեց, որ վերջին տարիներին արձանագրված շուրջ 5 տրիլիոն դրամ ՀՆԱ-ի աճի զգալի մասը համընկել է պետական պարտքի և քաղաքացիների վարկային պարտավորությունների ավելացման հետ։
«Մոտավորապես ամբողջ տնտեսական աճը՝ 5 տրիլիոն դրամից շուրջ 2,5 տրիլիոնը, ժողովրդի վերցրած վարկերն են, շուրջ 2,4 տրիլիոնը՝ պետության վերցրած վարկերը։ Որակական փոփոխություն մեր տնտեսության մեջ, ցավոք, չկա»,- հայտարարեց խմբակցության ղեկավարը։
Կարապետյանն անդրադարձավ նաև գյուղատնտեսության վիճակին՝ նշելով, որ, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, 2026 թվականի առաջին կիսամյակում ոլորտում անկում է գրանցվել։
«Տնտեսական մոդելի արմատական փոփոխություն է պետք։ Այս մոդելով մենք Լիբանանի օրն ենք ընկնելու»,- ասաց նա՝ զգուշացնելով, որ պետական պարտքի ավելացումը և ժամանակավոր արտաքին գործոններից կախվածությունը երկարաժամկետ ռիսկեր են ստեղծում։
Կարապետյանի խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսության ակտիվությանը ներկայում նպաստում են պղնձի բարձր գինը և ռուս-ուկրաինական պատերազմի հետևանքով այլ երկրներից ստացվող ֆինանսական հոսքերը, սակայն երկու գործոնն էլ ժամանակավոր բնույթ ունեն։

Opposition leader calls for radical change to Armenia’s economic model
Member of Parliament Narek Karapetyan, head of the opposition “Strong Armenia” faction, said in parliament on Friday that he sees a need for a radical change in Armenia’s economic model, arguing that the economic growth recorded in recent years has not resulted in qualitative changes.
Karapetyan made the remarks during a confirmation hearing on MP Babken Tunyan’s candidacy for chair of the Standing Committee on Economic Affairs.
“Poverty is knocking on the doors of 600,000 people in our country. Over the past eight years, up to 2024, the poverty rate has decreased by only 2–3%, while the country has attracted $7–8 billion in new loans,” Karapetyan said.
He argued that a significant portion of the roughly 5 trillion drams in GDP growth recorded in recent years has coincided with increases in government debt and citizens’ loan obligations.
“Approximately half of the total economic growth—around 2.5 trillion drams out of 5 trillion—comes from loans taken out by the population, while around 2.4 trillion comes from loans taken out by the government. Unfortunately, there has been no qualitative change in our economy,” the faction leader stated.
Karapetyan also addressed the state of agriculture, noting that, according to official statistics, the sector recorded a decline in the first half of 2026.
“A radical change in the economic model is necessary. With this model, we will end up like Lebanon,” he said, warning that rising public debt and dependence on temporary external factors are creating long-term risks.
According to Karapetyan, Armenia’s economic activity is currently being supported by high copper prices and financial inflows from other countries resulting from the Russia-Ukraine war. However, he stressed that both factors are temporary.