Գերիների վերադարձի ուղղությամբ աշխատանքը շարունակելու ենք լուռ, ոչ թե բոցաշունչ ելույթներով. Խանդանյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թեկնածու Սարգիս Խանդանյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում հայ գերիների և պահվող անձանց ազատ արձակման հարցը լինելու է իր խորհրդարանական գործունեության կարևոր ուղղություններից մեկը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Խանդանյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում՝ արձագանքելով «Ուժեղ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սյուզաննա Ավետիսյանի քննադատությանն առ այն, թե ՀՀ իշխանությունը բավարար քայլեր չի ձեռնարկում Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին ազատ արձակելու ևր հայրենիք վերադարձնելու ուղղությամբ։
«Ես իմ ելույթում ուղիղ ասել եմ, որ դա լինելու է իմ խորհրդարանական գործունեության կարևոր խնդիրներից մեկը։ Մենք շարունակելու ենք աշխատանքը և, այո՛, լուռ աշխատանքը՝ այդ հարցը կարգավորելու ուղղությամբ։ Ես չեմ պատրաստվում այս ամբիոնից կամ միջազգային այլ ամբիոններից այդ մասին բոցաշունչ ելույթներ ունենալ»,- հայտարարեց Խանդանյանը։
Նա նաև նշեց, որ վերջին հինգ տարիներին իրականացված աշխատանքի արդյունքում ավելի քան 200 գերի է ազատ արձակվել։

Lawmaker: Authorities to continue efforts to secure release of POWs in Azerbaijan quietly, not through fiery speeches
Sargis Khandanyan, the Civil Contract faction’s candidate for chair of the parliament’s Committee on Foreign Relations, has said that securing the release of Armenian prisoners of war and other detainees held in Azerbaijan will be one of the key priorities of his parliamentary work.
Khandanyan made the statement during a confirmation hearing on his candidacy, in response to criticism from Suzanna Avetisyan, a lawmaker from the opposition Strong Armenia faction, who accused Armenian authorities of not taking sufficient steps to secure the release and repatriation of Armenian prisoners held in Azerbaijan.
“I said directly in my speech that this will be one of the important issues of my parliamentary work. We will continue our efforts and, yes, quiet work, to resolve this issue. I do not intend to deliver fiery speeches on this matter from this rostrum or from other international platforms,” Khandanyan said.
He credited the authorities’ efforts over the past five years with securing the release and return to Armenia of more than 200 POWs.
Azerbaijan continues to hold 19 Armenian POWs and detainees, including former leaders of Karabakh. They have been convicted on war-crimes charges that they deny in proceedings widely viewed as sham trials and an act of political persecution.