Պոլտավայում ՌԴ-ի հարվածների հետևանքով 41 մարդ զոհվել է, 180-ը՝ վիրավորվել. Զելենսկի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի կենտրոնական Պոլտավա քաղաքի վրա ռուսական ուժերի հարձակման հետևանքով 41 մարդ է զոհվել, 180-ից ավելի մարդ՝ վիրավորվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեսաուղերձում հայտնել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
Նա նաև նշել է, որ ըստ նախնական տվյալների՝ քաղաքին հարվածել է երկու բալիստիկ հրթիռ։
«Նրանք թիրախավորել են կրթական հաստատություն և մոտակա հիվանդանոցը՝ մասամբ ավերելով հեռահաղորդակցությունների ինստիտուտի մասնաշենքերից մեկը», - հայտնել է Զելենսկին՝ հավելելով, որ հարվածից հետո մարդիկ հայտնվել են փլատակներում։
Նա խոստացել է, որ հակառակորդը կվճարի այս հարձակման համար, և կրկին զենքեր է խնդրել դաշնակիցներից։
«Մենք շարունակում ենք կոչ անել աշխարհում բոլոր նրանց, ովքեր ի զորու են դադարեցնել այս ահաբեկչությունը՝ Ուկրաինային հակաօդային պաշտպանության համակարգեր և հրթիռներ են հարկավոր հիմա, ոչ թե պահեստում դրված։ Մեծ հեռահարության հարվածները, որոնք կարող են պաշտպանել մեզ ռուսական ահաբեկչությունից, անհրաժեշտ են հիմա, ոչ թե հետո։ Ամեն օրվա հետաձգումը, ցավոք, նշանակում է ավելի շատ զոհեր», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։

В результате российских ударов в Полтаве погиб 41 человек и 180 получили ранения - Зеленский
В результате нападения российских войск на город Полтава в центральной Украине погиб 41 человек и более 180 человек получили ранения. Как передает Арменпресс, об этом в видеообращении сообщил президент Украины Владимир Зеленский.
Он также отметил, что по предварительным данным в город попали две баллистические ракеты.
"Они атаковали учебное заведение и близлежащую больницу, частично разрушив одно из зданий Института связи", - сказал Зеленский, добавив, что после удара люди оказались заперты под завалами.
Он пообещал, что противник заплатит за это нападение, и вновь попросил у союзников оружие.
“Мы продолжаем призывать всех в мире, кто может остановить этот терроризм, Украине нужны системы ПВО и ракеты сейчас, а не на хранении. Дальние удары, которые смогут защитить нас от российского терроризма, нужны сейчас, а не потом. Каждый день задержки, к сожалению, означает новые жертвы", - сказал президент Украины.