Փաշինյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարումը հնարավոր է համարում միայն խաղաղության համատեքստում
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը լուծարելու որոշման կայացումը հնարավոր է համարում միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համատեքստում, այսինքն, երբ խաղաղությունը կայացած փաստ կլինի:
Փաշինյանը նման դիրքորոշում հայտնեց ասուլիսում՝ անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման հավանականության վերաբերյալ հարցին:
«Խաղաղության համատեքստում մենք կարծում ենք, որ հնարավոր է նման որոշում կայացնել: Եվ, երբ խաղաղությունը կայացած փաստ է, այդ ձևաչափի գոյությունը, իրոք, կարող է հարցեր առաջացնել: Խնդիրը ժամկետի մասին է: Իմ տրամաբանությամբ՝ որևէ գործում պետք է չէ կառքը ձիուց առաջ դնել»,–ասաց Փաշինյանը:
Թե արդյոք արդյունավետ և ճիշտ ճանապարհ է այդ թեման հիմա քննարկման առարկա դարձնելը, Փաշինյանը հարց է համարում: Կան հարցեր, որոնց պատասխանները պետք է ստանալ:
Նա նկատեց՝ Ադրբեջանը, օրինակ, այդ փաստը օգտագործում է՝ ասելով, որ, եթե ՀՀ–ն հենց հիմա չի համաձայնվում Մինսկի խմբի համանախագահության լուծարմանը, նշանակում է, որ Հայաստանը Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ունի: Վարչապետը կրկնեց՝ Հայաստանը բազմիցս է հայտարարել, որ տարածքային պահանջներ չունի Ադրբեջանի նկատմամբ:

Роспуск Минской группы ОБСЕ возможен только в контексте мира. Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает решение о роспуске сопредседательства Минской группы ОБСЕ возможным только в контексте мира между Арменией и Азербайджаном, то есть когда мир станет установленным фактом.
Такую позицию Пашинян выразил на пресс-конференции, отвечая на вопрос Арменпресс относительно возможности роспуска Минской группы ОБСЕ.
«В контексте мира мы считаем возможным такое решение. А когда мир является установленным фактом, существование такого формата действительно может вызвать вопросы. Проблема во времени. По моей логике, в любом деле недопустимо ставить телегу впереди лошади», - заявил Пашинян.
Пашинян считает, что вопрос в том, является ли это эффективным и правильным способом сделать эту тему предметом обсуждения сейчас. Есть вопросы, ответы на которые необходимо получить.
Он отметил, что Азербайджан, например, использует этот факт, заявляя, что если Армения не согласится на роспуск сопредседательства Минской группы, то это будет означать, что у Армении есть территориальные претензии к Азербайджану. Премьер-министр повторил, что Армения неоднократно заявляла, что не имеет территориальных претензий к Азербайджану.