Բլինքենը մեկնել է Եգիպտոս՝ Գազայում հրադադարի շուրջ բանակցություններում առաջընթացի հասնելու նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն Իսրայելից մեկնել է Եգիպտոս, որպեսզի փորձի առաջընթացի հասնել Գազայում հրադադարի և պատանդների վերադարձի շուրջ բանակցություններում, որոնք պլանավորված են առաջիկա օրերին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
Էնթոնի Բլինքենը հանդիպել է Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթթահ ալ Սիսիի հետ. Կահիրեն նույնպես, ԱՄՆ-ի և Կատարի հետ միասին, միջնորդ է հանդիսանում Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի միջև բանակցություններում, որոնք անցյալ շաբաթ անցկացվել են Դոհայում։
Իսրայելում Բլինքենը հանդիպել էր վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, որն, ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարի, ընդունել էր Վաշինգտոնի «կամրջող առաջարկը»։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժումը լիովին չի հրաժարվել համաձայնագրի կնքումից, սակայն քննադատել է այն, որ այդ առաջարկում փոփոխություններ են կատարվել, քանի որ Նեթանյահուն չի ընդունել նախկին համաձայնությունը։
Գազայի հատվածում պատերազմը սկսվել է ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումից հետո, որի հետևանքով Իսրայելում 1200 մարդ է զոհվել, շուրջ 250-ը՝ գերեվարվել։ Իսրայելի պատասխան ռազմական գործողությունների հետևանքով Գազայի հատվածում զոհերի թիվը հասել է 40 200-ի։ Անկլավի 2,3 միլիոն բնակիչներից գրեթե բոլորը տեղահանվել են իրենց տներից։

Блинкен отправился в Египет, чтобы добиться прогресса в переговорах о прекращении огня в Газе
Госсекретарь США Энтони Блинкен из Израиля направился в Египет, чтобы попытаться добиться прогресса в переговорах о прекращении огня в Газе и возвращении заложников, которые запланированы на ближайшие дни. Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Reuters.
Энтони Блинкен встретился с президентом Египта Абдель Фаттахом ас-Сиси. Каир также, наряду с США и Катаром, является посредником в переговорах между Израилем и ХАМАС, которые прошли в Дохе на прошлой неделе.
В Израиле Блинкен встретился с премьер-министром Биньямином Нетаньяху, который, по словам госсекретаря США, принял “переходное предложение” Вашингтона.
Радикальное палестинское движение ХАМАС не отказалось полностью от заключения соглашения, но раскритиковало внесение изменений в предложение, поскольку Нетаньяху не принял предыдущее соглашение.
Война в секторе Газа началась после нападения ХАМАС, в результате которого 1200 человек в Израиле были убиты и около 250 взяты в плен. В результате ответных военных операций Израиля число жертв в секторе Газа достигло 40 200 человек. Почти все из 2,3 миллиона жителей анклава были вынуждены покинуть свои дома.