Բաքվում մեկնարկել է Պուտինի և Ալիևի հանդիպումը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, որն օգոստոսի 18-ից պետական այցով գտնվում է Ադրբեջանում, այդ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ կշարունակի քննարկել երկկողմ հարաբերությունները և տարածաշրջանային օրակարգի հարցերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հանդիպման մեկնարկին հայտնել է Ալիևը։
«Այսօր պետական ​​այցի շրջանակներում մենք շարունակում ենք մեր շփումը։ Ըստ էության, մենք երեկվանից սկսել ենք մեր շփումը և ունեցել ենք մտքերի հանգամանալից փոխանակում ինչպես երկկողմ օրակարգի, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ։ Այսօր կշարուակենք ինչպես նեղ կազմով, այնպես էլ ընդլայնված», - ասել է Ալիևը հանդիպման ժամանակ։
Ալիևը նաև նշել է, որ բավարարված է երկկողմ համագործակցության մակարդակով։
Իր հերթին Պուտինը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանին՝ ռուսերենի նկատմամբ ուշադրության համար՝ շեշտելով, որ Ադրբեջանում գործում է 300 ռուսական դպրոց։ Պուտինը նաև ասել է, որ Բաքուն ակտիվորեն զարգանում է, և քաղաքն անվանել է «օազիս տարածաշրջանում»։

Встреча Путина и Алиева началась в Баку
Президент России Владимир Путин, находящийся с государственным визитом в Азербайджане с 18 августа, продолжит обсуждение двусторонних отношений и вопросов региональной повестки с президентом этой страны Ильхамом Алиевым. Как сообщает Арменпресс, Алиев заявил об этом в начале встречи.
"Сегодня в рамках государственного визита мы продолжаем наше общение. По сути, мы вчера начали наше общение и провели обстоятельный обмен идеями как по двусторонней повестке дня, так и по вопросам региональной безопасности. Сегодня мы продолжим как узкой командой, так и расширенной", - сказал Алиев в ходе встречи.
Алиев также отметил, что удовлетворен уровнем двустороннего сотрудничества.
В свою очередь Путин поблагодарил Азербайджан за внимание к русскому языку, подчеркнув, что в Азербайджане 300 русских школ. Путин также сообщил, что Баку активно развивается, и назвал город "оазисом в регионе".