Արագածոտնի մարզում կկառուցվի տարածաշրջանի մակարդակով բարձր ստանդարտներին համապատասխան լեռնադահուկային հանգստավայր
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարության նիստում կայացվել է որոշում, ըստ որի Արագածոտնի մարզի Ապարան համայնքի Եղիպատրուշ բնակավայրում կստեղծվի ազատ տնտեսական գոտի` ներդրումների ներգրավման, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացման, երկրի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացման,  նոր աշխատատեղերի ստեղծման և կայուն տնտեսական զարգացումը խթանելու նպատակով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության Արագածոտնի մարզում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծմամբ ակնկալվում է խթանել զբոսաշրջության զարգացումը, նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, նպաստել ներդրումների ներգրավումը։
Ծրագրի նպատակն է կառուցել տարածաշրջանի մակարդակով բարձր ստանդարտներին համապատասխան լեռնադահուկային հանգստավայր, ինչը կնպաստի երկրի զբոսաշրջային գրավչության բարձրացմանը և երկրի/մարզի սոցիալ-տնտեսական կայուն զարգացմանը։ Ծրագրի շրջանակներում միայն կազմակերպչի ընդհանուր ներդրումների ծավալը կկազմի մինչև 30 մլրդ դրամ սահուղիների և արհեստական ձնագոյացման համակարգի ձեռքբերման և ժամանցային կենտրոնների (տոբոգան, տյուբինգ, «կախարդական կարպետ», զիփլայն, ջրային ատրակցիոններ) և այլ ենթակառուցվածքների կառուցման համար:
Ծրագրի համաձայն՝ կազմակերպիչը բացի հիմնական ենթակառուցվածքներից, կառուցելու է նաև ճոպանուղիներ, երեք հյուրանոց, ռեստորան, սահադաշտ, մանկական զբաղմունքի կենտրոն, սպա կենտրոն, որտեղ լինելու են բազմաթիվ հիմնական աշխատողներ։ Համաձայն ներկայացված գործարար ծրագրի՝ ԱՏԳ-ի ստեղծման դեպքում նախատեսվող աշխատատեղերի քանակը առաջին փուլում կկազմի 1,500, իսկ երրորդ փուլում կհասնի 10,400-ի:
Միջին ամսական աշխատավարձն առաջին փուլում կկազմի 180,000 դրամ՝ հետագայում աճման միտումով։ «Մայլեռ ԱՏԳ» ՍՊԸ-ն ծրագրի իրականացման ընթացքում արդեն իսկ իրականացրել է 15 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ համապատասխան ենթակառուցվածքների ձևավորման նպատակով, ինչպես նաև ստեղծել է 90-100 նոր աշխատատեղ: Համաձայն զբոսաշրջային հոսքերի կանխատեսումների, առաջին փուլի ավարտին ակնկալվում է, որ հանգստավայր կայցելի օրական մինչև 20,000 այցելու՝ ձմեռային սեզոնին։

В Арагацотнской области Армении построят горнолыжный курорт по высоким региональным стандартам
На заседании правительства принято решение, согласно которому в целях привлечения инвестиций, повышения инвестиционной привлекательности страны, повышения туристической привлекательности страны, создания новых рабочих мест и содействия устойчивому экономическому развитию в поселке Египатруш общины Апаран Арагацотнской области Армении будет создана свободная экономическая зона.
Как сообщает Арменпресс, создание свободной экономической зоны в Арагацотнском районе Армении, как ожидается, будет способствовать развитию туризма, созданию новых рабочих мест, а также будет способствовать привлечению инвестиций.
Цель проекта – построить высококлассный горнолыжный курорт регионального уровня, который будет способствовать повышению туристической привлекательности страны и устойчивому социально-экономическому развитию страны/региона. В рамках проекта общий объем инвестиций только организатора составит до 30 млрд драмов на приобретение горок и системы искусственного оснежения, а также строительство развлекательных центров (сани, тюбинги, “ковёр-самолет”, зиплайн, водные достопримечательности) и другой инфраструктуры.
По плану, помимо основной инфраструктуры, организатор построит также канатные дороги, три гостиницы, ресторан, каток, детский развлекательный центр, спа-центр, где будет работать много основных работников. Согласно представленному бизнес-плану, количество запланированных рабочих мест составит 1500 на первом этапе и 10 400 - на третьем этапе.
Среднемесячная зарплата на первом этапе составит 180 тысяч драмов с тенденцией к увеличению в будущем. В ходе реализации проекта ООО “Мейлер АТГ” уже инвестировало $15 миллионов в создание соответствующей инфраструктуры, а также создало 90-100 новых рабочих мест. По прогнозам турпотоков, к концу первого этапа курорт будет принимать до 20 тысяч посетителей в день в зимний сезон.