Ադրբեջանն ու Վրաստանը համատեղ երկաթուղային ընկերություն են ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի և Ադրբեջանի երկաթուղային օպերատորներն ստեղծել են BTKI Railways համատեղ ձեռնարկությունը, որը պատասխանատու կլինի Բաքու-Թբիլիսի-Կարս (ԲԹԿ) երկաթգծի Մարաբդա-Կարցախի հատվածի ենթակառուցվածքային մասի շահագործման ու կառավարման համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Sputnik գործակալության վրացական ծառայությունը՝ վկայակոչելով «Ադրբեջանական երկաթուղիներ» ՓԲԸ ղեկավար Ռովշան Ռուստամովին:
Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը կառուցվել է 2007 թվականին ստորագրված Ադրբեջանի, Վրաստանի և Թուրքիայի միջպետական ​​համաձայնագրի հիման վրա։ Նախագծի իրագործումն սկսվել է 2008 թվականին, իսկ ԲԹԿ-ով բեռնափոխադրումների բացման արարողությունը տեղի է ունեցել 2017 թ. հոկտեմբերի 30-ին։
Սպասվում է, որ նախագծի գործարկումից հետո բեռնաշրջանառությունը տարեկան 1 մլն տոննայից կհասնի 5 մլն տոննայի։
Անդրկասպյան միջազգային տրանսպորտային երթուղին ստեղծվել է 2014 թ. փետրվարին՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Վրաստանի ծովային ու երկաթուղային տրանսպորտի ոլորտում առաջատար ձեռնարկությունների մասնակցությամբ, հիշեցնում է լրատվամիջոցը։
Վրաստանի տարանցիկ դերն առանձնահատուկ նշանակություն ունի տնտեսության զարգացման գործում՝ հաշվի առնելով Չինաստանի, Թուրքիայի և ԵՄ-ի հետ ազատ առևտրի վերաբերյալ գործող համաձայնագրերը։ Վրաստանի դերն ուժեղացնելու համար ներկայում իրագործվում է Արևելք-Արևմուտք ճանապարհահատվածի մի մասի կառուցման մասշտաբային նախագիծը, որը Վրաստանի տարածքով կապում է Ասիան և Եվրոպան։

Азербайджан и Грузия создали совместную железнодорожную компанию
Железнодорожные операторы Грузии и Азербайджана создали совместное предприятие BTKI Railways, которое будет отвечать за эксплуатацию и управление инфраструктурной частью участка Марабда-Карцах железной дороги Баку-Тбилиси-Карс (БТК).
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Грузинская служба агентства “Sputnik” со ссылкой на главу ЗАО “Азербайджанские железные дороги” Ровшана Рустамова.
Железная дорога Баку-Тбилиси-Карс построена на основе межгосударственного соглашения Азербайджана, Грузии и Турции, подписанного в 2007 году. Реализация проекта началась в 2008 году, церемония открытия грузоперевозок по БТД состоялась 30 октября 2017 года.
Ожидается, что после запуска проекта годовой грузооборот с 1 млн тонн достигнет 5 млн тонн.
Транскаспийский международный транспортный маршрут заложен в в феврале 2014 года с участием ведущих предприятий сферы морского и железнодорожного транспорта Азербайджана, Казахстана и Грузии.
Транзитная роль Грузии имеет особое значение в развитии ее экономики, учитывая существующие соглашения о свободной торговле с Китаем, Турцией и ЕС. В целях усиления роли Грузии в настоящее время реализуется масштабный проект по строительству части участка дороги Восток-Запад, который соединяет Азию и Европу через территорию Грузии.