Հայաստանը չի մասնակցի ՀԱՊԿ-ի «Կոբալտ-2024» զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետությունը չի մասնակցի Նովոսիբիրսկում օգոստոսի 14-ից 16-ն անցկացվելիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) «Կոբալտ-2024» զորավարժություններին, որոնք կանցկացվեն Ռոսգվարդիայի ղեկավարությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Ռոսգվարդիայի մամուլի ծառայությանը։
«2024 թվականի օգոստոսի 14-ին ՌԴ Ազգային գվարդիայի զորքերի դաշնային ծառայության ղեկավարությամբ Նովոսիբիրսկի մարզում՝ գերատեսչության ուսումնական կենտրոնի բազայում, տեղի կունենա ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կառավարման մարմինների և հատուկ նշանակության ուժերի կազմավորումների «Կոբալտ-2024» հատուկ վարժանքի հանդիսավոր բացումը։  Զորավարժությունները կավարտվեն օգոստոսի 16-ին», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ միջոցառմանը կմասնակցեն ՌԴ, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի և Ղրղզստանի շահագրգիռ նախարարությունների և գերատեսչությունների ներկայացուցիչներ:
Հաղորդվում է, որ երեք օրվա ընթացքում վարժանքի մասնակիցները կփոխանակվեն փորձով և կբարելավեն հատուկ նշանակության ուժերի ստորաբաժանումների միջև փոխգործակցության հմտությունները: ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի կազմում ընդգրկված ստորաբաժանումները ձեռք կբերեն անօրինական զինված կազմավորումների որոնման, հայտնաբերման և ոչնչացման համատեղ գործողությունների գործնական հմտություններ: Օդուժի և ԱԹՍ-ների կիրառմամբ՝ հատուկ ջոկատայինները կխաղարկեն շենքի և տրանսպորտի վրա գրոհելու, պատանդների ազատ արձակման և գրոհայինների չեզոքացման սցենարներ:
ՀԱՊԿ առաջիկա զորավարժությունների մասնակից երկրների թվում Հայաստանը չի նշվում։
Հայաստանը վերջին շրջանում բոյկոտում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում անցկացվող միջոցառումները, այդ թվում՝ զորավարժությունները։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի փետրվարին հայտարարել էր, որ Հայաստանը գործնականում սառեցրել է մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ Նա նշել էր, որ ՀԱՊԿ-ն չի կատարել Հայաստանի նկատմամբ պարտավորությունները, ինչն առանց հետևանքների չէր կարող մնալ։

Армения не примет участия в учениях ОДКБ “Кобальт-2024”
Республика Армения не примет участия в учениях Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) “Кобальт-2024”, которые пройдут в Новосибирске с 14 по 16 августа под руководством Росгвардии. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС, со ссылкой на пресс-службу Росгвардии.
“14 августа 2024 года под руководством Федеральной службы войск Национальной гвардии РФ в Новосибирской области на базе учебного центра ведомства состоится торжественное открытие специального учения с органами управления и формированиями сил специального назначения коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ “Кобальт-2024”. Завершатся учения 16 августа, - говорится в сообщении.
По данным источника, в учениях примут участие представители профильных министерств и ведомств России, Белоруссии, Казахстана, Таджикистана и Киргизии.
Сообщается, что в течение трех дней участники учений будут обмениваться опытом и совершенствовать навыки взаимодействия между подразделениями спецназа. Подразделения, входящие в состав Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ, приобретут практические навыки совместных действий по поиску, обнаружению и уничтожению незаконных вооруженных организаций. С использованием авиации и БПЛА спецназ отыграет сценарии нападения на строения и транспорт, освобождения заложников и нейтрализации боевиков.
Армения не названа в числе стран-участниц предстоящих военных учений ОДКБ.
В последнее время Армения не участвует в мероприятиях, проводимых в рамках ОДКБ, в том числе и в военных учениях. Премьер-министр Армении Никол Пашинян в феврале 2024 года заявил, что Армения практически заморозила участие в ОДКБ. Он отметил, что ОДКБ не выполнила свои обязательства перед Арменией, что не могло остаться без последствий.