Հայոց ցեղասպանության թանգարանը վերջին տարիներին ավելի քան 4000 բացառիկ նյութեր է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտում տեղի ունեցավ վերջին տարիներին ստացած ավելի քան 4 հազար անուն նյութերի և «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հուշագրություններ» մատենաշարի հերթական երեք հատորների ու գիտական պարբերականների շնորհանդեսը։
«Արմենպրես»-ին հետ զրույցում Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտի տնօրեն Էդիտա Գզոյանը տեղեկացրեց, որ շնորհանդեսին ընդգրկվել են անցած տարի «Ցեղասպանագիտական հանդես» և “International Journal of Armenian Genocide Studies” գիտական պարբերականների տպագրված 2-ական համարները, ինչպես նաև ցեղասպանությունը վերապրածների հուշագրությունների շարքի հերթական հատորներն ու ռուսերեն, ֆրանսերեն հրատարակված գիտական 2 աշխատություն։
«Ինչ վերաբերում է նյութերին, ապա դրանք Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտին վերջին տարիներին տրված  նվիրատվություններն են։ Դրանք բավականին մեծ թիվ էին կազմում, այդ պատճառով որոշեցինք շնորհանդեսի ձևով ներկայացնել․ 4000-ից ավել անուն նյութ ենք ստացել։ Դրանք ընդգրկում են, օրինակ՝ բնօրինակ լուսանկարներ ինչպես Հայոց ցեղասպանության, այնպես էլ համիդյան կոտորածների տարիներին արված։ Բավականին մեծ թվով լուսանկարներ ենք ստացել նաև Արցախում տեղի ունեցածի հետ կապված»,-մանրամասնեց Գզոյանը՝ հավելելով, որ աշխարհի տարբեր անկյուններից՝ Լիբանանից, Հունաստանից, ԱՄՆ-ից, ՌԴ-ից  ստացված նյութերում կան նաև հուշագրություններ, օսմանատառ փաստաթղթեր։
Դրանց մաս են կազմում նաև ֆրանսահայ լուսանկարիչ Արշակ (Մաքս) Սիվասլյանի լուսանկարները, որոնք ներկայացնում են դրվագներ ինչպես 1992 թվականի, այնպես էլ 2016 թվականի արցախյան պատերազմներից:
Այս նկարների մի մասը դեռևս հրապարակված չէ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան- ինստիտուտի տնօրենի խոսքով՝ բացառիկ նշանակությամբ այս նյութերն իրենց տեղը կունենան առաջիկա ցուցադրություններում։
Միջոցառմանը ներկա էին նվիրատուների և Հայոց ցեղասպանության վերապրածների ժառանգները, որոնց նախնիների հուշագրությունները ներկայացվեցին։

За последние годы в Музей-институт Геноцида армян поступило более 4000 уникальных материалов
В Музее-институте Геноцида армян состоялась презентация более 4000 наименований материалов, полученных за последние годы, а также очередных трех томов и научных периодических изданий серии “Воспоминания переживших Геноцид армян”.
В беседе с Арменпресс директор Музея-института Геноцида армян Эдита Гзоян сообщила, что в презентацию включены по два номера вышедших в прошлом году научных периодических изданий "Журнал геноцида" и "Международный журнал исследований геноцида армян" (International Journal of Armenian Genocide Studies), а также очередные тома воспоминаний переживших геноцид людей и 2 научные работы, изданные на русском и французском языках.
“Что касается материалов, то это пожертвования, переданные Музею-институту Геноцида армян в последние годы. Их было довольно большое количество, поэтому мы решили представить их в виде презентации. Мы получили более 4000 наименований материалов. Они включают, например, оригинальные фотографии, сделанные во время Геноцида армян, а также в период гамидовской резни (массовые убийства армян в 1894-1896 годах в Османской империи – ред.). Мы также получили довольно большое количество фотографий, связанных с тем, что произошло в Арцахе", - уточнила Гзоян, добавив, что материалы, полученные из разных уголков мира, из Ливана, Греции, США, Российской Федерации, также содержат мемуары,  документы на османском языке.
В числе представленных на презентации материалов -фотографии французско-армянского фотографа Аршака (Макса) Сивасляна, на которых запечатлены эпизоды арцахских войн 1992 и 2016 годов. Некоторые из этих изображений еще не опубликованы.
По словам директора Музея-института Геноцида армян, эти материалы исключительной важности займут свое место в будущих экспозициях.
В мероприятии приняли участие потомки людей, передавших в дар Музею-институту имевшиеся у них материалы, и переживших Геноцид армян, мемуары предков которых были представлены.