Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի աշակերտներին
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը հուլիսի 8-11-ը ամառային դպրոցի շրջանակում հյուրընկալել է ԱՄՆ-ի Փենսիլվանիա նահանգի Ջորջ ավագ դպրոցի (George School) աշակերտներին։
Ծրագիրն իրականացվել է «Genocide Education Project»-ի հետ համագործակցությամբ և նպատակ ուներ մասնակիցներին ծանոթացնել Հայոց ցեղասպանության պատմության տարբեր ասպեկտներին։ Հարկ է նշել, որ սա առաջին դեպքն է, երբ Հայոց ցեղասպանության թեմայով կրթական ծրագրի շրջանակում ՀՑԹԻ են այցելում ԱՄՆ-ից ժամանած դպրոցականներ։
Նշվում է, որ ամառային դպրոցի նախաձեռնողը՝ Ջորջ ավագ դպրոցի ուսուցչուհի Մերեդիթ Բալդին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և «Genocide Education Project»-ի կողմից համատեղ իրականացվող՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով ամերիկացի ուսուցիչների վերապատրաստման ամենամյա կրթական ծրագրի 2024 թվականին մասնակիցներից է։
Այս տարի նա Հայաստան էր ժամանել արդեն իր աշակերտների հետ։ Ամառային դպրոցի շրջանակում մասնակիցներն այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր և թանգարան։
Չորս օրերի ընթացքում աշակերտները ՀՑԹԻ գիտաշխատողների ուղեկցությամբ մասնակցել են շրջայցերի և թեմատիկ դասընթացների։ Քննարկվել են Հայոց ցեղասպանության տարբեր ասպեկտներ, այդ թվում՝ զանգվածային բռնությունների ընթացքում մեդիայի և քարոզչության դերը, վերապրածների վկայությունների նշանակությունը, ինչպես նաև առանձին անդրադարձ է կատարվել Ավրորա Մարդիգանյանի կյանքին և «Հոգիների աճուրդ» ֆիլմին։
Ծրագրի շրջանակում աշակերտների գործնական պարապմունքները վարել են Ջորջ դպրոցի ուսուցիչներ Մերեդիթ Բալդին և Փրեսքոթ Սերայդարյանը։
ՀՑԹԻ-ում անցկացվող կրթական ծրագրից բացի, աշակերտներն այցելել են նաև Մատենադարան, Հայաստանի մի շարք պատմամշակութային վայրեր՝ առավել մոտիկից ծանոթանալով երկրի մշակույթին և հարուստ պատմական ժառանգությանը։
Նման նախաձեռնությունները կարևոր դեր են կատարում միջազգային կրթական համագործակցության զարգացման, ցեղասպանության հանցագործության ճանաչողության բարձրացման, հիշողության պահպանման, ինչպես նաև երիտասարդ սերնդի շրջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում։

Музей-институт Геноцида армян принял учеников средней школы Джорджа штата Пенсильвания, США
С 8 по 11 июля, в рамках летней школы, Музей-институт Геноцида армян принимал учеников средней школы Джорджа (George School) штата Пенсильвания, США.
Как передает Арменпресс, Музей-институт Геноцида армян опубликовал заявление по этому поводу.
Программа была реализована в сотрудничестве с Genocide Education Project и направлена ​​на ознакомление участников с различными аспектами истории Геноцида армян. Стоит отметить, что это первый случай, когда школьники из США посетили Армянский музей в рамках образовательной программы по Геноциду армян.
Отмечается, что инициатор летней школы, учительница George School Мередит Балди, является одной из участниц ежегодной образовательной программы 2024 года для американских учителей по теме Геноцида армян, совместно реализуемой Музеем-институтом Геноцида армян и Genocide Education Project.
В этом году она приехала в Армению со своими студентами. В рамках летней школы участники посетили Мемориал и музей Геноцида армян.
В течение четырех дней студенты участвовали в экскурсиях и тематических курсах в сопровождении исследователей МИГА. Обсуждались различные аспекты Геноцида армян, в том числе роль СМИ и пропаганды во время массового насилия, значение свидетельств выживших, а также отдельно рассматривалась жизнь Авроры Мардиганян и фильм «Аукцион душ».
В рамках программы практическую подготовку студентов проводили преподаватели George School Мередит Балдин и Прескотт Серайдарян.
Помимо образовательной программы, проведенной в МИГАI, студенты также посетили Матенадаран и ряд исторических и культурных мест Армении, что позволило им ближе познакомиться с культурой страны и ее богатым историческим наследием.
Подобные инициативы играют важную роль в развитии международного сотрудничества в сфере образования, повышении осведомленности о преступлении геноцида, сохранении памяти, а также в повышении осведомленности молодого поколения о защите прав человека.