ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ն կշարունակի ռազմական համագործակցությունը Վրաստանի հետ` չնայած զորավարժությունների չեղարկմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հերթական ճեպազրույցում հայտնել է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Պատրիկ Ռայդերը։
Անդրադառնալով ամռանը ծրագրված վրաց-ամերիկյան «Արժանի գործընկեր» (Noble Partner) զորավարժությունների չեղարկմանը՝ Ռայդերին հարց են ուղղել՝ արդյոք չեղարկվում են Վրաստանի ռազմական գերատեսչության հետ նախատեսված այլ միջոցառումներ։
«Ինձ հայտնի չեն որևէ այլ չեղարկումներ», - հայտարարել է Ռայդերը՝ հավելելով, որ զորավարժությունները չեղարկելու որոշումը հեշտ չի եղել։
Պենտագոնի ներկայացուցիչը նաև վստահեցրել է, որ Վրաստանի ռազմական գերատեսչության հետ գործընկերային կապերը կպահպանվեն։
«Մենք կշարունակենք պահպանել գործընկերային կապերը Վրաստանի զինված ուժերի հետ: Մենք նաև կշարունակենք հնարավորություններ փնտրել՝ ամրապնդելու Վրաստանի հնարավորությունները՝ պաշտպանելու իր ինքնիշխանությունը և պահպանելու տարածքային ամբողջականությունը», - ընդգծել է Ռայդերը։
ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությունը հուլիսի 5-ին հայտնել էր, որ ամռանը ծրագրված «Արժանի գործընկեր» վրաց-ամերիկյան զորավարժություններն անորոշ ժամանակով հետաձգվում են երկու երկրների ռազմավարական հարաբերությունների վերանայման պատճառով։

США продолжат военное сотрудничество с Грузией, несмотря на отмену военных учений. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил пресс-секретарь Пентагона Патрик Райдер на очередном брифинге с журналистами.
Касательно переноса на неопределенный срок грузино-американских военных учений "Достойный партнер" (Noble Partner), запланированных на лето, Райдеру был задан вопрос, отменяются ли другие мероприятия, запланированные с участием военного ведомства Грузии.
"Мне не известно о каких-либо других отменах", - заявил Райдер, добавив, что решение об отмене учений далось нелегко.
Представитель Пентагона также заверил, что партнерские связи с грузинским военным ведомством будут сохранены.
“Мы продолжим поддерживать партнерские связи с грузинскими вооруженными силами. Мы также продолжим изыскивать возможности для укрепления возможностей Грузии по защите суверенитета и поддержанию территориальной целостности", - подчеркнул Райдер.
Министерство обороны США сообщило 5 июля, что запланированные на лето грузино-американские учения "Достойный партнер" отложены на неопределенный срок из-за пересмотра стратегических отношений между двумя странами.