ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը հայտարարել է, որ Բելգրադը և Կահիրեն առաջիկայում համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն, այդ թվում՝ հատուկ նշանակության ջոկատների մասնակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի-ն՝ փոխանցելով Սերբիայի նախագահի խոսքերն՝ ասված Եգիպտոս կատարած այցի ընթացքում։
«Մենք քննարկել ենք բոլոր աշխարհաքաղաքական հարցերը, խոսել ենք համագործակցության կոնկրետ տեսակների մասին՝ գյուղատնտեսությունից մինչև ռազմատեխնիկական համագործակցություն, շատ շուտով տեղի կունենան սերբական և եգիպտական ​​բանակների համատեղ զորավարժությունները, առաջին հերթին՝ հատուկ ստորաբաժանումների»,- ասել է Վուչիչը։
Ըստ աղբյուրի՝ Սերբիայի և Եգիպտոսի կառավարական պատվիրակությունները ստորագրել են ազատ առևտրի համաձայնագիր և ևս 10 փաստաթուղթ՝ տարբեր ոլորտներում համագործակցության վերաբերյալ։
«2022 թվականից և ռազմավարական գործընկերության մասին համատեղ հռչակագրի ստորագրումից հետո մենք այսօր կարողացանք ստորագրել կարևոր փաստաթղթեր։ Սերբիայի և Եգիպտոսի համար ազատ առևտրի համաձայնագիրը բացառիկ նշանակություն ունի», - ընդգծել է Սերբիայի ղեկավարը՝ հրավիրելով Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ ալ Սիսիին Սերբիա։

Сербия и Египет вскоре проведут совместные военные учения, прежде всего, специальных подразделений, заявил сербский президент Александр Вучич.
Как передает Арменпресс, об этом сообщаетРИА Новости,передавая слова президента Сербии во время его визита в Египет.
"Мы обсудили все геополитические вопросы, говорили о конкретных видах сотрудничества от сельского хозяйства до военно-технического сотрудничества. Очень скоро пройдут совместные учения сербской и египетской армии, прежде всего, наших специальных подразделений", - сообщил Вучич.
Сербская и египетская правительственные делегации в субботу подписали соглашение о свободной торговле и еще 10 документов о сотрудничестве в различных отраслях.
"Мы смогли после 2022 года и подписания совместной декларации о стратегическом партнерстве сегодня подписать важные документы. Договор о свободной торговле для Сербии и Египта имеет исключительное значение", - заявил сербский лидер, пригласив Абдель Фаттаха ас-Сиси посетить Сербию.