Թբիլիսին և Երևանն աջակցում են միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը․ Վրաստանի ԱԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Իլյա Դարչիաշվիլին հայտարարել է, որ Թբիլիսին և Երևանը մեծապես աջակցում և հարգում են միմյանց տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնիշխանությանը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վրացի պաշտոնյան այս մասին հայտարարել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում։
Վրացի նախարարը նշել է, որ Երևանն ու Թբիլիսին ունեն առանձնահատուկ բարեկամական և բարիդրացիական հարաբերություններ, որոնք երկար դարերի պատմություն ունեն։ Նա վստահություն է հայտնել, որ Արարատ Միրզոյանի այցը Վրաստան նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ հարաբերություններին։
«Հարկ է նշել, որ ռազմավարական գործընկերության հռչակագրի ստորագրմամբ՝ մեր երկկողմ համագործակցությունը որակապես նոր մակարդակի է անցել։ Այս նոր փուլը շրջադարձային էր մեր բազմակողմ համագործակցության մեջ»,- ընդգծել է Իլյա Դարչիաշվիլին։
Վերջինս նաև շնորհակալություն է հայտնել հայ գործընկերոջը ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևին կողմ քվեարկելու համար, որը հաստատում է բոլոր ներքին տեղահանվածների, փախստականների՝ Աբխազիա և Հարավային Օսեթիա վերադառնալու իրավունքը։
«Վրաստանը և Հայաստանը մեծապես աջակցում և հարգում են միմյանց տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը»,- իր խոսքում ընդգծել է Վրաստանի ԱԳ նախարարը՝ տեղեկացնելով, որ հայ գործընկերոջ հետ քննարկել է երկու երկրների միջև բազմաոլորտ համագործակցության հետ կապված հարցեր։
Նա հավելել է, որ Հայաստանը Վրաստանի առևտրային գործընկերների տասնյակում է, իսկ զբոսաշրջության առումով՝ եռյակում։

Тбилиси и Ереван поддерживают территориальную целостность и суверенитет друг друга: глава МИД Грузии
Министр иностранных дел Грузии Илья Дарчиашвили заявил, что Тбилиси и Ереван поддерживают и уважают территориальную целостность и суверенитет друг друга.
Как сообщает Арменпресс, об этом глава грузинского МИД заявил в ходе совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном.
Грузинский министр отметил, что Ереван и Тбилиси связывают особые дружественные и добрососедские отношения, имеющие многовековую историю. Он выразил уверенность, что визит Арарата Мирзояна в Грузию придаст новый импульс двусторонним отношениям.
"Следует отметить, что с подписанием декларации о стратегическом партнерстве наше двустороннее сотрудничество вышло на качественно новый уровень. Этот новый этап стал поворотным моментом в нашем многостороннем сотрудничестве", - подчеркнул Илья Дарчиашвили.
Он также поблагодарил своего армянского коллегу за голосование в поддержку принятой Генеральной Ассамблеей ООН резолюции, подтверждающей право всех вынужденных переселенцев и беженцев вернуться в Абхазию и Южную Осетию.
"Грузия и Армения поддерживают и уважают территориальную целостность и суверенитет друг друга", - подчеркнул в своем выступлении министр иностранных дел Грузии, сообщив, что со своим армянским коллегой он обсудил вопросы, связанные с многосекторным сотрудничеством между двумя странами.
Он добавил, что Армения входит в десятку крупнейших торговых партнеров Грузии, а с точки зрения туризма - в тройку лидеров.