ԵՄ-ն մշտական ներկայացուցիչների մակարդակով համաձայնեցրել է ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ մշտական ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են հակառուսական պատժամիջոցների հերթական փաթեթը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Եվրամիությունում Բելգիայի նախագահությունը:
«ԵՄ մշտական ներկայացուցիչները հենց նոր համաձայնեցրին պատժամիջոցների զորեղ և նշանակալի 14-րդ փաթեթը», - ասվում է X սոցիալական ցանցում զետեղված նախագահության հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ այն նախատեսում է ինչպես նոր միջոցներ, այնպես էլ ուժեղացնում է ավելի վաղ սահմանված պատժամիջոցների գործողությունը՝ փակելով հնարավոր սողանցքները։
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հաղորդում էին, որ հակառուսական պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը կներառի նավթատար նավերի և հեղուկացված գազի մատակարարման սահմանափակումներ։
EUobserver հարթակի հաղորդմամբ՝ պատժամիջոցների նոր փաթեթի մեջ կներառվի 20 ֆիզիկական և 22 իրավաբանական անձ։ Նաև փաստաթղթի նախագծում կընդգրկվեն հելիումի արտահանման և կրկնակի նշանակության առանձին տեխնոլոգիաների հասանելիության սահմանափակումներ։

ЕС на уровне постпредов согласовал 14-й пакет санкций против России
Постпреды ЕС согласовали очередной пакет антироссийских санкций. Как сообщает Арменпресс, об этом сообщила председательствующая в Евросоюзе Бельгия.
“Постоянные представители ЕС только что договорились о мощном и значительном 14-м пакете санкций”, — говорится в заявлении председательства, опубликованном в социальной сети X.
Отмечается, что он предусматривает как новые меры, так и усиливает действие ранее установленных санкций, закрывая возможные лазейки.
Ранее СМИ сообщали, что 14-й пакет антироссийских санкций будет включать ограничения на поставки нефтетанкеров и сжиженного газа.
По данным платформы EUobserver, в новый пакет санкций попадут 20 физических и 22 юридических лица. Также в проект документа будут включены ограничения на экспорт гелия и доступ к некоторым технологиям двойного назначения.