ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը հավանություն է տվել Գերմանիայի որոշմանը ՌԴ-ի դեմ գերմանական զենքի օգտագործման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգը հավանություն է տվել Գերմանիայի իշխանությունների որոշմանը՝ Խարկովի մարզի շրջանում թույլատրել գերմանական զենքի օգտագործումը ռուսական ուժերից պաշտպանվելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին նա հայտնել է DPA գործակալությանը։
Գործակալության այն հարցին՝ արդյոք արևմտյան զենք արդեն կիրառվել է Ռուսաստանի դեմ, Ստոլտենբերգը պատասխանել է, որ չի կարող մանրամասներ հայտնել։
«Իմաստ ունի Ուկրաինային թույլ տալ օգտագործել այդ զենքը, հատկապես Ուկրաինայի մերձակայքում գտնվող ռազմական թիրախների դեմ», - ասել է ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Մայիսի 31-ին Գերմանիայի իշխանությունները հավանություն էին տվել իրենց զենքի կիրառմանը Խարկովի մարզում Ռուսաստանի հարձակումներից պաշտպանվելու համար։ Գերմանիայի նախարարների կաբինետի պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆեն Հեբեշտրայտը հայտարարել էր, որ վերջին շաբաթներին Ռուսաստանը, հատկապես Խարկովի մարզում, «պատրաստել, համակարգել և իրականացրել է հարձակումներ ՌԴ տարածքի սահմանային շրջանների անմիջական մերձակայքից», և որ Ուկրաինան «իրավունք ունի պաշտպանելու իրեն այս հարձակումներից՝ համաձայն միջազգային օրենքի»:
Ավելի վաղ Պենտագոնը հաստատել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը համաձայնեցրել է Ռուսաստանի տարածքին  ամերիկյան զենքով հարվածներ հասցնելու հնարավորությունը  հակամարտկոցային պայքարի ընթացքում։ Ըստ The New York Times-ի տեղեկատվության՝ որոշումն ուժի մեջ է մտել մայիսի 30-ին։
Իր հերթին ՌԴ Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտնել էր, որ Ուկրաինային մատակարարվող բոլոր հեռահար զենքերն արդեն «ուղղակիորեն գործածվում են ՆԱՏՕ-ի երկրների զինծառայողների կողմից», և դա ոչ թե ռազմական օգնություն է, այլ «մասնակցություն պատերազմին»։

Генсек НАТО одобрил решение Германии применять немецкое оружие против России
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг одобрил решение властей Германии разрешить использование немецкого оружия в Харьковской области для защиты от российских войск. Как передает "Арменпресс", об этом он сообщил агентству ДПА.
На вопрос агентства, применялось ли уже западное оружие против России, Столтенберг ответил, что не может сообщить подробностей.
" Имеет смысл разрешить Украине использовать это оружие, особенно против военных целей вблизи Украины", - заявил генсек НАТО.
31 мая власти Германии одобрили использование своего оружия в Харьковской области для защиты от российских атак. Официальный представитель кабинета министров ФРГ Штеффен Хебештрайт заявил, что "в последние недели Россия, особенно в районе Харькова, готовила, координировала и выполняла атаки из расположенных в непосредственной близости приграничных районов на своей территории", и что Украина “имеет право защищаться от этих нападений согласно международному праву”.
Ранее Пентагон подтвердил, что администрация президента США Джо Байдена согласовала возможность нанесения ударов по территории России американским оружием в ходе конфликта. По информации The New York Times, решение вступило в силу 30 мая.
В свою очередь, заместитель председателя Совета безопасности РФ Дмитрий Медведев заявил, что все поставляемое на Украину дальнобойное оружие уже "непосредственно управляется военнослужащими стран НАТО", и это не военная помощь, а "участие в войне".