Ստոլտենբերգն անհրաժեշտ է համարում ՌԴ-ի հետ միջուկային սպառազինության վերահսկողության շուրջ բանակցությունները
ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար (2014-2024 թթ.) Յենս Ստոլտենբերգը հանդես է եկել Ռուսաստանի հետ միջուկային սպառազինության վերահսկողության շուրջ բանակցությունների վերսկսման օգտին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Augsburger Allgemeine թերթին։
«Ես կարծում եմ, որ մենք պետք է կրկին խոսենք Ռուսաստանի հետ՝ հենվելով ուժի և համոզիչ զսպման վրա: Մենք պետք է գտնենք սպառազինության նկատմամբ վերահսկողության նոր կարգ կառուցելու միջոց», - ասել է Ստոլտենբերգը:
Նրա խոսքով՝ քանի որ դա հնարավոր է եղել սառը պատերազմի տարիներին, նշանակում է՝ պետք է հնարավոր լինի նաև ապագայում: Ընդ որում, ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղարն ափսոսանք է հայտնել, որ «սպառազինությունների վերահսկման ամբողջ ճարտարապետությունը, որը մշակվել է սառը պատերազմի ժամանակ և դրանից հետո, դադարել է գոյություն ունենալ»:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ միջուկային հովանոցից Եվրոպայի կախվածության նվազեցման հարցը՝ Ստոլտենբերգը նշել է, որ «ՆԱՏՕ-ի միջուկային զսպումը հիմնված է Եվրոպայում միջուկային զենքի վրա»:
«Գոյություն ունեն դոկտրիններ, հրամանատարության կառուցվածքներ և վերահսկողության մեխանիզմներ։ Մենք չպետք է խաթարենք զսպման մեխանիզմը։ Մեծ Բրիտանիան և Ֆրանսիան ՆԱՏՕ-ի անդամներ են, և նրանց միջուկային զենքը նպաստում է դաշինքի հավաքական պաշտպանունակությանը», - արձանագրել է Դաշինքի նախկին գլխավոր քարտուղարը։
2026 թ. փետրվարի 5-ին լրացել է ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև «Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման մասին» պայմանագրի ժամկետը։ Այս փաստաթուղթը կարգավորում էր աշխարհի երկու խոշորագույն միջուկային զինանոցների քանակը և միջազգային կայունություն ապահովող հիմնական համաձայնագրերից մեկն էր։ ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը պայմանագիրը ստորագրել էին 2010 թվականին: 2021 թվականին այն երկարաձգվել էր ևս հինգ տարով՝ մինչև 2026 թվականը։

Столтенберг считает необходимостью переговоры с Россией по контролю над ядерными вооружениями
Бывший генеральный секретарь НАТО (2014-2024 гг.) Йенс Столтенберг высказался за возобновление переговоров с Россией по контролю над ядерным вооружением. Как сообщает “Арменпресс”, об этом он заявил газете Augsburger Allgemeine.
“Я считаю, что нам необходимо вновь говорить с Россией, опираясь на силу и убедительное сдерживание. Мы должны найти способ выстроить новый порядок контроля над вооружениями”, — сказал Столтенберг.
По его словам, поскольку это было возможно во время холодной войны, это должно быть возможно и в будущем. В то же время бывший генеральный секретарь НАТО выразил сожаление по поводу того, что “вся архитектура контроля над вооружениями, разработанная во время и после холодной войны, перестала существовать”.
Комментируя вопрос снижения зависимости Европы от ядерного зонтика США, Столтенберг отметил, что “ядерное сдерживание НАТО основано на ядерном оружии в Европе”.
“Существуют доктрины, структуры командования и механизмы контроля. Мы не должны подрывать сдерживание. Великобритания и Франция являются членами НАТО, и их ядерное оружие способствует коллективной обороне альянса”, — отметил бывший генеральный секретарь альянса.
5 февраля 2026 года истек срок действия Договора о сокращении стратегических наступательных вооружений между Соединенными Штатами и Россией. Этот документ регулировал количество ядерных арсеналов двух крупнейших стран мира и был одним из главных соглашений, обеспечивающих международную стабильность. Соединенные Штаты и Россия подписали договор в 2010 году. В 2021 году он был продлен еще на пять лет, до 2026 года.