Ֆրանսիան շուտով կարող է ռազմական հրահանգիչներ ուղարկել Ուկրաինա. Le Monde
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցանկանում է եվրոպական կոալիցիա ստեղծել Ուկրաինա ռազմական հրահանգիչներ ուղարկելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Le Monde-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին։
«Ֆրանսիացի և եվրոպացի հրահանգիչներին Ուկրաինա ուղարկելը կարող է լինել մի քանի շաբաթվա կամ նույնիսկ օրերի հարց: Մեր տեղեկությունների համաձայն՝ Ֆրանսիայի իշխանությունները ցանկանում են ստեղծել այնպիսի երկրների կոալիցիա, որոնք ցանկանում են վերապատրաստել ռուսական բանակի կողմից պաշարված ուկրաինացի զինվորներին», - ասվում է հրապարակման մեջ։
Պարբերականի տվյալներով` համապատասխան հայտարարությունը կարող է արվել հաջորդ շաբաթ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի՝ Ֆրանսիա նախատեսվող այցի ժամանակ։ Այցը տեղի է ունենալու հունիսի 6-7-ին, Նորմանդիայում դաշնակիցների զորքերի ափհանման 80-ամյակի կապակցությամբ։
«Գաղափարն այն է, որ սկզբում մի քանի տասնյակ մասնագետներ ուղարկվեն ուսումնական կարիքները որոշելու համար: Սրան կհաջորդի մի քանի հարյուր զինվորականներից բաղկացած առաքելությունը: Քննարկվում է սակրավորների, ինչպես նաև նոր մոտոհրաձգային բրիգադի զինվորների պատրաստումը»,- գրում է հրատարակությունը։
Այդ կոալիցիային կարող են միանալ Լիտվան, ինչի մասին հայտարարել է հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսը, Էստոնիան, Մեծ Բրիտանիան և այլ պետություններ։

YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. In a matter of weeks or even days, French and European instructors could be sent to Ukraine, although nothing has yet been finalized, Le Monde reports. The French authorities, according to the report, are looking to set up a coalition of willing countries to train Ukrainian forces besieged by the Russian army.
According to several sources with knowledge of the matter, consultations on this subject are set to accelerate in the coming days, with a view to a possible announcement when Ukrainian President Volodymyr Zelensky visits France to mark the 80thanniversary of the D-Day Normandy landings on June 6 and 7. French President Emmanuel Macron could then unveil the outlines of such an initiative, three and a half months after he originally said he would not rule out sending Western military reinforcements to Ukraine, on February 26, the report adds.
The idea would be to first send a few dozen specialists to identify training needs. This would be followed by a mission of several hundred troops. There is talk of training deminers, and even, as France envisages, training soldiers for a new motorized brigade, Le Monde continues.