ՌԴ-ն նախատեսում է ԱԹՍ-ների արտադրություն սկսել Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական պետական «Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերությունը գործընկերների հետ մշակում է մի շարք երկրներում ռուսական անօդաչուների արտադրության տեղայնացումը, կան նախագծեր Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին ասել է ընկերության ղեկավար Ալեքսանդր Միխեևը։
«Ներկայում «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ը մի շարք երկրներում փաստացի խորհրդակցություններ է անցկացնում ռուսական անօդաչու համալիրների արտադրությունը տեղայնացնելու շուրջ: Մենք նախագծեր ունենք ինչպես Մերձավոր Արևելքում ու Հյուսիսային Աֆրիկայում, այնպես էլ աշխարհի այլ տարածաշրջաններում», - Միխեևը գործակալությանն ասել է Էր Ռիադում բացված World Defense Show 2024 ցուցահանդեսի ժամանակ:
«Մենք բանակցություններ ենք վարում պատվիրատուների տարածքում անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության տեղայնացման, հեռանկարային նմուշների ստեղծման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքների անցկացման շուրջ՝ հաշվի առնելով ռուսական կողմի լուրջ իրավասությունները դրանց մշակման և մարտական կիրառման հարցում», - նշել է նա։
«Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ի ղեկավարը հավելել է, որ ընկերությունը գործընկերներին առաջարկում է իր ծառայությունները տեղային և տարածաշրջանային մակարդակի բարձր տեխնոլոգիական սպասարկման կենտրոնների կառուցման ուղղությամբ՝ տարբեր արտադրողների անօդաչու համալիրների վերանորոգման ու տեխնիկական սպասարկման համար:

Россия планирует начать производство БПЛА на Ближнем Востоке и в Северной Африке
Российская компания "Рособоронэкспорт" прорабатывает с партнерами локализацию производства российских беспилотников в ряде стран, есть проекты на Ближнем Востоке и в Северной Африке.
Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом сообщил глава компании Александр Михеев.
"В настоящее время "Рособоронэкспорт" на самом деле ведет консультации по локализации производства российских беспилотных комплексов в ряде стран. У нас есть проекты как на Ближнем Востоке и Северной Африке, так и в других регионах мира", - сказал Михеев на выставке World Defense Show 2024 в Эр-Рияде.
"Мы ведем переговоры о локализации производства беспилотников на территории заказчиков, проведении совместных работ по созданию перспективных образцов с учетом серьезных компетенций российской стороны по их разработке и боевому применению", - отметил он.
Глава "Рособоронэкспорта" добавил, что компания предлагает партнерам свои услуги по строительству высокотехнологичных сервисных центров локального и регионального уровня для ремонта и технического обслуживания беспилотных комплексов от различных производителей.