Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության արտգործնախարարները քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 10-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Թագավորության արտաքին, համագործակցության և զարգացման հարցերով պետնախարար Ջեյմս Քլևերլիի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հեռախոսազրույցի ընթացքում երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարնները քննարկել են Հարավային Կովկասում առկա անվտանգային իրավիճակը:
«Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ-ն բազմիցս, այդ թվում՝ Լաչինի միջանցքի ավելի քան 9 ամիս տևած ապօրինի արգելափակման ընթացքում ահազանգել է Լեռնային Ղարաբաղն էթնիկ զտումների ենթարկելու Ադրբեջանի բացահայտ մտադրության մասին՝ հավելելով, որ միջազգային հանրությունը փաստացիորեն չկարողացավ գործուն քայլերով կանխել այդ մտադրության իրականացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 100 հազար բնակչության բռնի տեղահանման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, դրա հետևանքով առաջացած հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին և միջազգային գործընկերների հետ այդ հարցում փոխգործակցությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ անդրադառնալով տարածաշրջանում ընդհանուր անվտանգային իրավիճակին՝ նախարար Միրզոյանը շեշտել է ՀՀ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ նկրտումների զսպման անհրաժեշտությունը: Այս առումով կարևորվել է Գրանադայում հոկտեմբերի 5-ին կայացած քառակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունված հայտարարության հիմնական ուղերձներին գործընկերների աջակցությունը:
Նշվում է, որ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև ՀՀ-ՄԹ երկկողմ օրակարգի ընդլայնման հնարավորությունների վերաբերյալ:

Главы МИД Армении и Великобритании обсудили текущую ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 10 октября провел телефонный разговор с министром иностранных дел, по делам Содружества и развития Великобритании Джеймсом Клеверли.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе телефонного разговора главы внешнеполитических ведомств двух стран обсудили нынешнюю ситуацию с безопасностью на Южном Кавказе.
Арарат Мирзоян подчеркнул, что Армения многократно, в том числе в период незаконного блокирования Лачинского коридора на протяжении 9 месяцев, предупреждала о явном намерении Азербайджана подвергнуть Нагорный Карабах этнической чистке. Глава МИД Армении также добавил, что международному сообществу фактически не удалось предотвратить посредством эффективных шагов реализацию этого намерения.
Была также затронута ситуация, сложившаяся вследствие насильственного перемещения более 100 тысяч жителей Нагорного Карабаха, вытекающие из нее гуманитарные проблемы, требующие безотлагательного решения, а также взаимодействие с международными партнерами по этому вопросу.
Затронув общую ситуацию с безопасностью в регионе, министр Мирзоян особо отметил необходимость пресечения притязаний в отношении территориальной целостности и суверенитета Республики Армения. В этой связи была подчеркнута важность поддержки партнерами основных пунктов Заявления, принятого по итогам четырехсторонней встречи, состоявшейся в Гранаде 5 октября.
Собеседники также обменялись мнениями о возможностях расширения армяно-британской двусторонней повестки.