Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալը ավարտել է Հայդելբերգի և Քեմբրիջի համալսարանները. Վարչապետի նոր նշանակումը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` օգոստոսի 20-ի որոշմամբ` Անի Ավետիսյանը նշանակվել է արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումը հրապարակվել է էլեկտրոնային կառավարման e-gov.am հարթակում։
Անի Ավետիսյանն ավարտել է Հայդելբերգի համալսարանը, ապա` Քեմբրիջի համալսարանը, ստացել դոկտորի կոչում (PhD)` Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների բնագավառում։
Այսպիսով, վարչապետ Փաշինյանը շարունակում է բարձր պաշտոնների նշանակել արտերկրի առաջատար բուհեր ավարտած պրոֆեսիոնալների, որոնք նրա կոչով դիմել են ընդգրկվելու ՀՀ կառավարության կադրային բանկում։
Ներկայացնում ենք Անի Ավետիսյանի կենսագրությունը.
Ծնվել է 1991թ. դեկտեմբերի 16-ին, Երևան քաղաքում:
ԿՐԹՈՒԹՅՈՒՆ
Ավարտել է Երևանի Եղիշե Չարենցի անվան թիվ 67 դպրոցը:
2008-2012թթ. - Երևանի պետական համալսարան (Արևելագիտության բակալավր):
2010թ. հունիս – 2010թ. սեպտեմբեր - Արաբերենի դասընթաց (Arabic Teaching Institute for Non-Arabic Speakers), Դամասկոս, Սիրիա
2012-2014թթ. - Երևանի պետական համալսարան, Արևելագիտության մագիստրոս, (գերազանցությամբ)
2014թ. օգոստոս - 2015թ. մարտ - Paideia – Հրեական ուսումնասիրությունների եվրոպական ինստիտուտ, Շվեդիա
2015թ. հունվար - Հոլոքոստի ուսումնասիրության միջազգային դպրոց, Յադ Վաշեմ, Երուսաղեմ 2015թ. ապրիլ - 2018թ. հունիս - Հրեական քաղաքակրթությունների մագիստրոսի կոչում HFJS, Հայդելբերգի համալսարան, Գերմանիա
2019թ. հոկտեմբեր - 2023թ. սեպտեմբեր - Քեմբրիջի համալսարան, Դոկտորի կոչում (PhD) Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների բնագավառում
ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆ
2014թ. փետրվար - 2014թ. օգոստոս - «Մատենադարան» հին ձեռագրերի հետազոտական ինստիտուտ, կրտսեր գիտաշխատող (Junior Researcher)
2019թ. փետրվար – 2019թ. հոկտեմբեր - Բրյուսովի անվան պետական համալսարան, Արտաքին կապերի և միջազգային համագործակցության մասնագետ (հիմնադրել է Հայաստանում եբրայերենի և մշակույթի առաջին կենտրոնը)
2020թ. մարտ - Ռաթգերսի համալսարան, Նյու Ջերզի, Հրավիրված գիտնական (Guest Scholar), (Դասախոսություններ է կարդացել «Հրեա-արաբերեն. ներածություն և աղբյուրների ակնարկ» և «Մատենադարանի հավաքածուի կորած հրեա-արաբերեն ձեռագրերը» թեմաներով)
2021թ. հոկտեմբեր - 2024թ. հոկտեմբեր - «Մատենադարան» հին ձեռագրերի հետազոտական ինստիտուտ, ծրագրի մասնագետ (Project Specialist)*(Հետազոտել է «Մատենադարանի հավաքածուի արաբագիր բժշկական ձեռագրերը» թեման, դրամաշնորհը հատկացվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից)
2022թ. հոկտեմբեր - 2023թ. հունիս - Քեմբրիջի համալսարան, Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետ, ղեկավար-դասախոս (Supervisor),
*(Դասավանդել է բակալավրիատի ուսանողներին MES 5 (արդի եբրայերեն) դասընթացը, անհատական և խմբային կարգով խորհրդատվություն է տրամադրել ուսանողներին՝ նրանց հետաքրքրություններին համապատասխան ակադեմիական ծրագրերի հարցում)
2023թ. հուլիս - Քեմբրիջի համալսարան, Եբրայերենի ամառային դպրոց, դասախոս*(Դասավանդել է արդի եբրայերեն՝ միջազգային ուսանողների խմբի համար)
2025թ. սեպտեմբեր – 2026թ. մայիս - Բրանդայսի համալսարան, Իսրայելագիտության հետազոտությունների ինստիտուտ, Հետազոտող (Fellow)
2024թ. հունվար - առ այսօր Քեմբրիջ, Վուլֆ ինստիտուտ, Հետազոտող-գործընկեր (Research Affiliate)
2024թ. սեպտեմբեր - առ այսօր Սուրբ Էդմունդի քոլեջ, Գիտաշխատող (Research Associate)
2024թ. սեպտեմբեր - առ այսօր Քեմբրիջի համալսարան, Ռոթշիլդի հիմնադրամի հետդոկտորական հետազոտող (Rothschild Postdoctoral Fellow)
2025թ. սեպտեմբեր - առ այսօր Եսայի և Մարիա Մազմանյանների հիմնադրամ (Համագործակցություն և գործընկերային կապեր), Հոգաբարձուների խորհրդի անդամ,
2026թ. սեպտեմբերից - Քեմբրիջի համալսարան Լևերհուլմի հիմնադրամի հետազոտող (Leverhulme Trust Early Career Fellow)։

New Deputy Foreign Minister is Heidelberg and Cambridge graduate: Prime Minister’s new appointment
By a decision of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan dated August 20, Ani Avetisyan has been appointed Deputy Foreign Minister. The decision was published on the e-gov.am electronic governance platform.
Avetisyan graduated from Heidelberg University and later the University of Cambridge, where she received a PhD in Middle Eastern Studies.
Prime Minister Pashinyan thus continues to appoint to senior positions professionals who have graduated from leading universities abroad and who, following his call, applied to join the Armenian Government’s talent pool.
Below is Ani Avetisyan’s biography.
Born on December 16, 1991, in Yerevan.
EDUCATION
Graduated from Yerevan School No. 67 named after Yeghishe Charents.
2008–2012 – Yerevan State University, BA in Oriental Studies.
June 2010–September 2010 – Arabic language course, Arabic Teaching Institute for Non-Arabic Speakers, Damascus, Syria.
2012–2014 – Yerevan State University, MA in Oriental Studies, with honours.
August 2014–March 2015 – Paideia – The European Institute for Jewish Studies in Sweden.
January 2015 – International School for Holocaust Studies, Yad Vashem, Jerusalem.
April 2015–June 2018 – MA in Jewish Civilizations, HFJS, Heidelberg University, Germany.
October 2019–September 2023 – University of Cambridge, PhD in Middle Eastern Studies.
PROFESSIONAL EXPERIENCE
February 2014–August 2014 – Matenadaran – Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts, Junior Researcher.
February 2019–October 2019 – Brusov State University of Languages and Social Sciences, Specialist in External Relations and International Cooperation. Founded Armenia’s first Centre for Hebrew Language and Culture.
March 2020 – Rutgers University, New Jersey, Guest Scholar. Delivered lectures on “Judeo-Arabic: An Introduction and Overview of Sources” and “The Lost Judeo-Arabic Manuscripts of the Matenadaran Collection”.
October 2021–October 2024 – Matenadaran – Mesrop Mashtots Research Institute of Ancient Manuscripts, Project Specialist. Researched “Arabic-script Medical Manuscripts of the Matenadaran Collection” under a grant provided by the Government of the Republic of Armenia.
October 2022–June 2023 – University of Cambridge, Faculty of Asian and Middle Eastern Studies, Supervisor. Taught the MES 5 (Modern Hebrew) course to undergraduate students and provided individual and group guidance to students on academic programmes corresponding to their interests.
July 2023 – University of Cambridge, Hebrew Summer School, Lecturer. Taught Modern Hebrew to a group of international students.
September 2025–May 2026 – Brandeis University, Institute for Israel Studies, Fellow.
January 2024–present – Woolf Institute, Cambridge, Research Affiliate.
September 2024–present – St Edmund’s College, Research Associate.
September 2024–present – University of Cambridge, Rothschild Foundation Postdoctoral Fellow.
September 2025–present – Isaiah and Maria Mazmanyan Foundation (Cooperation and Partnerships), Member of the Board of Trustees.
From September 2026 – University of Cambridge, Leverhulme Trust Early Career Fellow.
Prime Minister Nikol Pashinyan invited graduates of the world’s top 200 universities on June 13 to join the Armenian Government’s talent pool. On August 4, Pashinyan said 1,141 applications had already been received and that, following their review and preliminary selection, 459 candidates, or around 40% of applicants, had advanced to the second stage. The Prime Minister also said that he had decided to appoint a group of applicants to senior positions.