ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի առթիվ:
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և եղբայրական Ֆրանսիայի ժողովրդին Ազգային տոնի կապակցությամբ։
Ավելի քան երկու դար առաջ՝ 1789 թվականի հուլիսի 14-ին, ֆրանսիացիները, համախմբվելով ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքների գերակայության վեհ գաղափարների շուրջ, համաժողովրդական կամքի հաղթանակն ամրագրեցին համաշխարհային պատմագրության էջերում և Մարդու և քաղաքացու իրավունքների հռչակագրով ժամանակակից աշխարհի համար ուրվագծեցին հիմնարար ազատությունների և ժողովրդավարության ուղին։
Ֆրանսիայի դավանած՝ համամարդկային նշանակություն ունեցող բարձր արժեքները ոգեշնչման աղբյուր են հանդիսացել նաև Ձեր երկրում ապաստան գտած՝ Հայոց ցեղասպանությունից փրկված բազմաթիվ հայորդիների համար։ Հանուն Ֆրանսիայի և նրա ազատության, հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության սեփական կյանքը նվիրաբերած Միսաք Մանուշյանը լավագույնս է մարմնավորում Ֆրանսիայի հանդեպ հայ ժողովրդի շնորհակալ վերաբերմունքն ու ազատության համար մաքառման նրա արդար մղումները։
Օգտվելով առիթից՝ երախտագիտություն եմ հայտնում Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանի աճյունը Պանթեոն տեղափոխելու՝ Ձեր պատմական որոշման համար։ Այն մեծագույն պատիվ է ամբողջ հայ ժողովրդի համար, քանզի Մանուշյանը և նրա զինակիցները բռնատիրության դեմ հաղթանակի ճանապարհին Ֆրանսիայի աննկուն պայքարի խորհրդանիշ դարձան:
Հայաստանը բարձր է գնահատում մեր երկու պետությունների միջև հաստատված առանձնաշնորհյալ հարաբերությունները, ինչի վառ դրսևորումներն են բարձրաստիճան քաղաքական սերտ երկխոսությունն ու բոլոր ոլորտներում դինամիկ զարգացող փոխգործակցությունը։
Երախտապարտ ենք Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի արդարացի և տևական կարգավորման գործընթացում Ձեր կողմից գործադրվող նշանակալի և շարունակական ջանքերի և Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգության մարտահրավերներին դիմագրավելու ուղղությամբ Ձեր կարևոր աջակցության համար։ Առանձնահատուկ արժևորում ենք Ֆրանսիայի ուշադրությունն ու ջանքերը Լեռնային Ղարաբաղի վտանգված պատմամշակութային ժառանգության պահպանության հարցում։
Վերստին շնորհավորելով Ձեզ Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային տոնի առթիվ՝ մաղթում եմ հաջողություններ Ձեր կարևոր առաքելությունում և վերահաստատում պետական այցով առաջիկայում Հայաստանում Ձեզ հյուրընկալելու իմ հրավերը»:

YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to French President Emmanuel Macron on the occasion of the National Day, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister. The message says:
"Honorable Mr. President, dear Emmanuel,
On behalf of the Armenian people and myself, I warmly congratulate you and the fraternal people of France on the occasion of the National Day.
More than two centuries ago, on July 14, 1789, the French people, consolidating around the noble ideas of the supremacy of the values of freedom, equality and fraternity, recorded the victory of the popular will in the pages of world history and outlined the path of fundamental freedoms and democracy for the modern world with the Declaration of the Rights of Man and the Citizen.
The high values of universal significance, professed by France, have also been a source of inspiration for many Armenians who have survived the Armenian Genocide and found refuge in your country. Missak Manouchian, who sacrificed his life for the sake of France and its freedom, for the protection of universal values, best embodies the grateful attitude of the Armenian people towards France and its righteous struggle for freedom.
Taking this opportunity, I express my gratitude for your historic decision to move the remains of the hero of the Resistance Movement, Missak Manouchian, to the Pantheon. It is the greatest honor for the entire Armenian people, because Manouchian and his comrades-in-arms became a symbol of France's indomitable struggle on the way to victory against tyranny.
Armenia highly values the privileged relations established between our two states, which is vividly demonstrated by close high-level political dialogue and dynamically developing cooperation in all spheres.
We are grateful for your significant and ongoing efforts in the process of a just and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and your important support in addressing the security challenges facing Armenia. We especially appreciate the attention and efforts of France in the protection of the endangered historical and cultural heritage of Nagorno Karabakh.
Congratulating you again on the occasion of the National Day of the French Republic, I wish you success in your important mission and reaffirm my invitation to host you in Armenia on a state visit in the near future.