Ռուսաստանը ձգտելու է ընդլայնել ՄԱԿ-ի ԱԽ-ն Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի հաշվին. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈւՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը ձգտելու է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի (ԱԽ) կազմի հնարավորինս շուտ ընդլայնման հասնել Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի երկրների հաշվին: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, այդ մասին առցանց ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Նույնքան կարևոր խնդիր է ՄԱԿ-ի գլխավոր մարմինների վիճակը համապատասխանեցնել ժամանակակից իրողություններին, նկատի ունեմ, առաջին հերթին, Անվտանգության խորհրդի բարեփոխումը, որտեղ Արևմուտքը բացարձակապես անհամաչափ է ներկայացված․ 15 անդամներից, այսպես կոչված, ոսկե միլիարդն զբաղեցնում է 6 տեղ, սա անազնիվ է, անարդար: Ուստի մենք ձգտելու ենք հնարավորինս արագ ընդլայնել Անվտանգության խորհրդի անդամության կազմը՝ դրա մեջ ընդգրկելով Ասիայի, Աֆրիկայի և Լատինական Ամերիկայի երկրները», - ասել է նախարարը։
Դրա հետ մեկտեղ Լավրովն ընդգծել է, որ այս ցուցակին լրացուցիչ արևմտյան թեկնածուներ ավելացնելու փորձերը «հակաարդյունավետ են և բացարձակապես անհեռանկարային»։
«Գերիշխանությունն ավարտվում է, ժամանակն է անցնել իրավահավասարությանը: Եթե բոլորը կողմ են ժողովրդավարությանը, ապա չմոռանանք, որ ժողովրդավարություն է պահանջվում նաև միջազգային հարաբերություններում», - հավելել է ՌԴ ԱԳ նախարարը։

Россия будет стремиться расширить Совет Безопасности ООН за счет Азии, Африки и Латинской Америки: Сергей Лавров
Россия будет стремиться в кратчайшие сроки расширить состав Совета Безопасности (СБ) ООН за счет стран Азии, Африки и Латинской Америки. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом на онлайн-брифинге заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Не менее важная задача привести состояние главных органов ООН в соответствие с современными реалиями, имею в виду прежде всего реформу Совета Безопасности, где Запад представлен абсолютно непропорционально, из 15 членов так называемый золотой миллиард занимает 6 мест, это нечестно, несправедливо. Поэтому мы будем добиваться как можно более скорого расширения членского состава Совета Безопасности путем включения в этот состав стран Азии, Африки и Латинской Америки», - сказал министр.
При этом Лавров подчеркнул, что попытки добавить в этот список дополнительных западных кандидатов «контрпродуктивны и абсолютно бесперспективны».
«Доминирование заканчивается, пора переходить к равноправию. Если уж все за демократию, так давайте не будем забывать, что демократия требуется и в международных отношениях», - добавил глава МИД России.