Աֆրիկայի երկրների ղեկավարները Կիև և Մոսկվա այցից առաջ ժամանել են Լեհաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆրիկայի երկրների պատվիրակությունը, որն ստեղծվել է Ուկրաինայում հակամարտության խաղաղ կարգավորման նախաձեռնության քննարկման համար, ժամանել է Լեհաստան: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ТАСС գործակալությունից, պատվիրակությունն այսօր կհանդիպի Լեհաստանի նախագահ Անջեյ Դուդայի հետ։
Ըստ Լեհաստանի նախագահի գրասենյակի հաղորդագրության՝ Դուդան նախագահական պալատում կհանդիպի Կոմորյան Կղզիների Միության, Զամբիայի և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահների հետ։
Մայիսի 16-ին Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսան հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի իշխանությունները համաձայնել են ընդունել Աֆրիկայի երկրների պատվիրակությունը՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորում որոնելու նպատակով։
Ռամաֆոսան հանդես է եկել աֆրիկյան վեց երկրների խմբի՝ Եգիպտոսի, Զամբիայի, Կոնգոյի Հանրապետության, Սենեգալի, Ուգանդայի և Հարավաֆրիկյան Հանրապետության կողմից: Ավելի ուշ այդ ցանկում ավելացել է Աֆրիկյան միության գործող նախագահը՝ Կոմորյան Կղզիները։
Հունիսի 13-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հաստատել է աֆրիկյան մի շարք պետությունների ղեկավարների մոտալուտ ժամանումը Ռուսաստան և հայտարարել նրանց հետ նաև հացահատիկային գործարքի քննարկման պլանների մասին:
Ինչպես պարզաբանել է Ռուսաստանի նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը, Պուտինը հունիսի 17-ին Սանկտ Պետերբուրգում կընդունի աֆրիկյան երկրների պատվիրակությունը՝ Ուկրաինայում խաղաղության նրանց նախաձեռնության քննարկման համար, իսկ մինչ այդ՝ հունիսի 16-ին, աֆրիկյան պատվիրակությունը կլինի Կիևում:

Лидеры стран Африки перед визитом в Киев и Москву прибыли в Польшу
Делегация стран Африки, сформированная для обсуждения инициативы по мирному урегулированию на Украине, прибыла в Европу, где в четверг встретится с президентом Польши Анджеем Дудой.Как передает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом сообщается на сайте польского лидера.
Глава польского государства "встретится в Президентском дворце с президентами Союза Коморских островов, Замбии и ЮАР", указано в сообщении канцелярии.
16 мая президент ЮАР Сирил Рамапоса объявил, что власти России и Украины согласились принять делегацию стран Африки с целью поиска мирного урегулирования конфликта.
Рамапоса выступал от группы из шести африканских стран: Египта, Замбии, Республики Конго, Сенегала, Уганды и ЮАР. Позднее к этому списку добавился действующий председатель Африканского союза - Коморские Острова.
Президент России Владимир Путин 13 июня подтвердил скорый приезд в РФ лидеров ряда африканских государств и заявил о планах обсудить с ними в том числе зерновую сделку.
Как уточнил помощник главы российского государства Юрий Ушаков, Путин примет делегацию африканских стран для обсуждения их мирной инициативы по Украине 17 июня в Санкт-Петербурге, а 16 июня африканская делегация будет работать в Киеве.