ՀՀ և Եգիպտոսի ԱԳ նախարարները կարևորել են Հվ. Կովկասում շահագրգիռ դերակատարների կառուցողական ներգրավածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական պետությունների լիգայի խորհրդի նախարարական նիստին հրավիրված ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 9-ին Կահիրեում հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի և Եգիպտոսի ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունների, բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության կապակցությամբ: Երկուստեք համոզմունք է հայտնվել, որ հունվարին Եգիպտոսի նախագահի պատմական այցը Հայաստան նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության ընդլայնման համար:
Նշվում է, որ Արարատ Միրզոյանը և Սամեհ Շուքրին մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության և այլ ոլորտներում երկու երկրների փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ: Այս առումով կարևորվել է հայ-եգիպտական միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ՝ 6-րդ նիստի անցկացումը և գործարար կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի:
«Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերջին զարգացումները, տարածաշրջանում խաղաղություն ու կայունություն հաստատելուն ուղղված հայկական կողմի ջանքերը և վերջին օրերին Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից լարվածության սրումը: ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է արգելափակված պահել Լաչինի միջանցքը՝ կոպտորեն խախտելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները:
Անդրադառնալով արաբական աշխարհի երկրների հետ Հայաստանի ավանդական բարեկամական հարաբերություններին՝ նախարար Միրզոյանն անթույլատրելի է համարել Ադրբեջանի կողմից կրոնական գործոնի շահարկումներն ու անհիմն փորձերը, որոնք նպատակ են հետապնդում կրոնական երանգ հաղորդել բացառապես քաղաքական ու հումանիտար խնդիրներին և մոլորեցնել միջազգային հանրությանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Երկուստեք ընդգծվել է տարածաշրջանի նկատմամբ միջազգային հանրության ուշադրության պահպանման և շահագրգիռ դերակատարների կառուցողական ներգրավածության կարևորությունը:
Նախարար Միրզոյանը եգիպտացի գործընկերոջն է ներկայացրել նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը:

Armenian and Egyptian FMs highlight constructive engagement of stakeholders in the South Caucasus
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who was invited to the ministerial session of the Arab League Council, had a meeting with Egypt's Foreign Minister Sameh Shoukry on March 9 in Cairo.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs of Armenia, the interlocutors expressed satisfaction with the high-level political dialogue and relations based on centuries-old friendship between the peoples of Armenia and Egypt. The sides expressed conviction that the historic visit of the Egyptian President to Armenia in January will be a new impetus for the expansion of bilateral cooperation.
Ararat Mirzoyan and Sameh Shoukry exchanged ideas on the perspectives of cooperation between the two countries in trade and economy, information technologies, tourism and other fields. In this regard, the holding of the next, 6th session of the Armenian-Egyptian intergovernmental commission and the need to activate business ties were highlighted.
International and regional security and stability issues were discussed at the meeting.
Minister Mirzoyan presented to his colleague the latest developments in the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, the efforts of the Armenian side to establish peace and stability in the region, and the escalation of tension by Azerbaijan in Nagorno-Karabakh in recent days. The Armenian FM emphasized that Azerbaijan continues to keep blocked the Lachin Corridor, grossly violating the obligations assumed by the trilateral declaration of November 9, 2020.
Referring to Armenia's traditional friendly relations with the countries of the Arab world, Minister Mirzoyan considered the speculations of the religious factor and groundless attempts by Azerbaijan to give a religious tone to exclusively political and humanitarian issues and to mislead the international community as inadmissible.
Both sides emphasized the importance of maintaining the attention of the international community towards the region and the constructive involvement of interested actors.
Minister Mirzoyan also presented to his Egyptian counterpart the process of normalization of relations between Armenia and Turkey.