ՀՀ և Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռաիսինա երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 3-ին հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների շրջանակներում գրանցված ձեռքբերումներին և այդ համատեքստում ընդգծել ՀՀ գործընկերների շարունակական աջակցության կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանում կայունության հաստատման համատեքստում երկուստեք կարևորվել էՀայաստանումԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության դերը, որի տեղակայման վերաբերյալ որոշումը կայացվեց ԵՄ խորհրդում Շվեդիայի նախագահության ընթացքում։
Ըստ աղբյուրի՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել էԱրդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու հրամայականը։
Նշվում է, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Շվեդիայի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցերի՝ ընդգծելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների նշանակությունը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու կարևորությունը:

Главы МИД Армении и Швеции обсудили вопросы международного и регионального значения
Находящийся в Нью-Дели министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 3 марта на полях 8-й международной конференции «Диалог Райсина» провел встречу с министром иностранных дел Швеции Тобиасом Билльстрёмом.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Арарат Мирзоян коснулся достижений в рамках демократических реформ в Армении, и в этом контексте подчеркнул важность постоянной поддержки партнеров Армении.
Стороны обменялись мнениями по повестке дня партнерства Армения-ЕС. В контексте установления стабильности в регионе двусторонне была подчеркнута важная роль долгосрочной гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении, решение о ее размещении было принято в Совете ЕС в период председательства Швеции.
Главы внешнеполитических ведомств также обсудили вопросы международного и регионального значения. Министр Мирзоян представил своему коллеге последние развития в процессе нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном. Была затронута гуманитарная ситуация, сложившаяся в Нагорном Карабахе в результате незаконной блокады Азербайджаном Лачинского коридора. В этом контексте министр иностранных дел Республики Армения подчеркнул необходимость принятия мер по выполнению решения Международного суда ООН от 22 февраля о применении неотложных мер в отношении Азербайджана.
Собеседники коснулись также вопросов сотрудничества между Арменией и Швецией, подчеркнув важность взаимных визитов на высоком уровне и развития сотрудничества в представляющих взаимный интерес областях.