ՀՀ և Շվեդիայի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռաիսինա երկխոսություն» համաժողովի շրջանակներում Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 3-ին հանդիպում է ունեցել Շվեդիայի Թագավորության ԱԳ նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, նախարար Միրզոյանն անդրադարձել է Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումների շրջանակներում գրանցված ձեռքբերումներին և այդ համատեքստում ընդգծել ՀՀ գործընկերների շարունակական աջակցության կարևորությունը:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգի վերաբերյալ։ Տարածաշրջանում կայունության հաստատման համատեքստում երկուստեք կարևորվել էՀայաստանումԵՄ երկարաժամկետ քաղաքացիական մշտադիտարկման առաքելության դերը, որի տեղակայման վերաբերյալ որոշումը կայացվեց ԵՄ խորհրդում Շվեդիայի նախագահության ընթացքում։
Ըստ աղբյուրի՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են նաև միջազգային և տարածաշրջանային նշանակության հարցեր։ Նախարար Միրզոյանը գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար իրավիճակին:Այս համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել էԱրդարադատության միջազգային դատարանի՝ Ադրբեջանի նկատմամբ հրատապ միջոցների կիրառման վերաբերյալ փետրվարի 22-ին կայացված որոշման կյանքի կոչման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու հրամայականը։
Նշվում է, որ զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Շվեդիայի միջև համագործակցությանը վերաբերող հարցերի՝ ընդգծելով բարձրաստիճան փոխայցելությունների նշանակությունը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում համագործակցությունը զարգացնելու կարևորությունը:

Armenian and Swedish FMs discuss issues of international and regional significance
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. On March 3, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in New Delhi, had a meeting with Swedish Foreign Minister Tobias Billström within the framework of the "Raisina Dialogue" conference.
As ARMENPRESS was informed from the Ministry of Foreign Affairs, Minister Mirzoyan referred to the achievements in democratic reforms in Armenia and in that context emphasized the importance of continuous support of Armenia’s partners.
The parties exchanged ideas on the Armenia-EU partnership agenda. In the context of establishing stability in the region, the role of the EU's long-term civilian monitoring mission in Armenia was emphasized by both sides, the decision on the deployment of which was made in the EU Council during Sweden's presidency.
The foreign ministers also discussed issues of international and regional importance. Minister Mirzoyan presented to his colleague the latest developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan. Reference was made to the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh resulted by Azerbaijan's illegal blockade of the Lachin Corridor. In this context, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized the imperative to take steps towards the implementation of the decision of the International Court of Justice on the indication of provisional measures to Azerbaijan on February 22.
The interlocutors also touched on issues related to cooperation between Armenia and Sweden, emphasizing the importance of high-level mutual visits and developing cooperation in areas of mutual interest.