Հայաստանը ցանկանում է Հնդկաստանից գնել MRSAM միջին հեռահարության զենիթահրթիռային համալիրներ․ IDRW
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը ցանկանում է Հնդկաստանից գնել MRSAM միջին հեռահարության զենիթահրթիռային համալիրներ (ԶՀՀ)։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել է Indian Defence Research Wing մասնագիտացված կայքը։
Նշվում է, որ Հայաստանն այդ կերպ ցանկանում է փոխարինել իր սպառազինության մեջ գտնվող խորհրդային արտադրության «Պեչորա» Ս-125 զենիթահրթիռային համալիրները։
Ըստ աղբյուրի՝ Հնդկաստանը Հայաստանին առաջարկել է նաևAkash և Akash-NG համակարգեր, որոնք նույնպես սեփական արտադրության են։ Բանն այն է, որ թեև MRSAM զենիթահրթիռային համալիրները արտադրվում են Հնդկաստանում, որոշ տեխնոլոգիաներ փոխառնված են Իսրայելից։
Միաժամանակ, IDRW-ն նշում է, որ Նյու Դելին սահմանափակումներ չունի MRSAM համակարգերի արտահանման առումով։ Տվյալ գործարքն ուշագրավ կլինի նրանով, որ Հայաստանի հիմնական հակառակորդը՝ Ադրբեջանը, նույնպես մեծապես կախված է իսրայելական մատակարարումներից, մասնավորապես, նրա սպառազինության մեջ են Barak-8 ԶՀՀ-ները։
Indian Defence Research Wing-ի հաղորդմամբ` МRSAM համակարգերի գործողության շառավիղը կազմում է 70 կիլոմետր։

YEREVAN, JANUARY 13, ARMENPRESS. Armenia wants to buy MRSAM medium-range anti-aircraft missile systems from India, ARMENPRESS reports the website of the Indian Defense Research Wing informed.
It is noted that Armenia wants to replace the Soviet-made "Pechora" S-125 anti-aircraft missile systems in its arsenal.
According to the source, India also offered Armenia Akash and Akash-NG systems, which are also of its own production. The point is that although the MRSAM anti-aircraft missile systems are manufactured in India, some technologies are borrowed from Israel.
At the same time, IDRW notes that New Delhi has no restrictions on the export of MRSAM systems. This deal will be remarkable in that the main opponent of Armenia, Azerbaijan, is also highly dependent on Israeli supplies, in particular, its armament includes Barak-8 anti-aircraft missiles.
According to the Indian Defense Research Wing, МRSAM systems can target aircrafts in a radius of 70 kilometers.