Մեզ ռադիկալ քայլեր են պետք. վարչապետը խորը մտահոգություն է արտահայտել բանակում մահվան դեպքերի առնչությամբ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է ՀՀ զինված ուժերում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին՝ միաժամանակ անհանգստություն արտահայտել նաև բանակում ինքնասպանությունների, ինքնասպանությունների հասցնելու դեպքերի, սպանությունների և տարբեր պատճառներով մեր զինվորների մահերի մասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը թեմային անդրադարձել է Ազգային ժողովում կառավարության 2026-2031 թվականների ծրագրի քննարկումների ժամանակ՝ մասնավորապես ընդգծելով, որ այս խնդիրները հասցեագրելու ուղղությամբ կառավարությունը արմատական քայլերի է գնալու։
«Այսօր մեր բանակը դինամիկ կերպով զարգանում է, բայց ոչ առանց պրոբլեմների, ինքնասպանությունների, ինքնասպանությունների հասցնելու դեպքերը, սպանությունները, տարբեր պատճառներով մեր զինվորների մահերը խորապես մտահոգում են կառավարությանը։ Այս խնդիրները վերացնելու մեր ջանքերը չեն դադարելու և մենք արդեն կոնկրետ ծրագրեր ենք նախանշում, թե ինչպես պետք է լուծենք այդ խնդիրը, միևնույն ժամանակ հասկանալով, որ դա որոշակի կապվածություն ունի նաև արտաքին միջավայրի փոփոխության հետ»,-ասաց վարչապետը։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ ներկայում բանակում սպանությունների և ինքնասպանությունների հետ կապված աշխատանքային խումբ է ձևավորվել, որում ներգրավված են երեք նախարարներ՝ պաշտպանության, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, ինչպես նաև առողջապահության նախարարները։
«Ներկայում կառավարության համար ամենամեծ պրոբլեմը բանակում տեղի ունեցող այդ դեպքերի շարունակականությունն է։ Բանակում այդ դեպքերի մի հատվածը կապված է այսպես ասած «դիրքում քնելու» պրոբլեմի հետ։ Հիմա այդ պրոբլեմն ավելի է սրվել, որովհետև երբ նախկինում խաղաղություն չէր, ժամապահության մեջ գտնվող զինվորն ինքն էլ մտավախություն ուներ, որ իր քնելու դեպքում սեփական ֆիզիկական անվտանգությունը վտանգի տակ կլինի։ Հիմա գիտեն, որ դա տեղի չի ունենալու կամ շատ փոքր է հավանականությունը, որ տեղի կունենա, սակայն զորամասի ու միջավայրի վերաբերմունքը՝ հատկապես այն զորամասերի, որոնք պատերազմի հետ առնչություն են ունեցել, մնացել է տեղում։ Այստեղ մենք քննարկում ենք, որ մեզ ռադիկալ քայլեր են պետք»,-պարզաբանեց վարչապետը՝ շեշտելով, որ այս խնդիրը պահանջում է անհետաձգելի արձագանք և լուծում։
Վարչապետի բնորոշմամբ՝ քննարկումների արդյունքում կառավարությունը նախնական մի ձևակերպման է եկել այն մասին, որ բանակի ծառայության տրամաբանությունը չի ադապտացվել խաղաղության հաստատման իրավիճակին։
Նա ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ բանակում առկա պրոբլեմների մի զգալի հատվածը բանակում ոչ թե ծագում է, այլ խտանում և դրսևորվում է, և հանրային, սոցիալ-քաղաքական, կրթական, մշակութային խորը վերափոխումները բանակում խնդիրների հասցեագրման գործընթացի կարևոր մաս են։

Нам необходимы радикальные шаги - премьер-министр Армении глубо обеспокоен смертями в армии
Премьер-министр Армении Никол Пашинян затронул тему реформ, проводимых в Вооруженных силах РА, а также выразил обеспокоенность по поводу случаев самоубийств, убийств и гибели армянских военнослужащих по различным причинам в армии.
Как сообщает Арменпресс, премьер-министр РА Никол Пашинян затронул эту тему в ходе обсуждения в Национальном Собрании программы правительства на 2026-2031 годы, подчеркнув, в частности, что правительство предпримет радикальные шаги для решения этих проблем.
«Сегодня наша армия развивается динамично, но не без проблем. Случаи самоубийств, убийств, гибель наших военнослужащих по различным причинам глубоко беспокоят правительство. Наши усилия по устранению этих проблем не прекратятся, и мы уже намечаем конкретные программы по решению этой проблемы, понимая при этом, что она также имеет определенную связь с изменением внешней обстановки», — сказал премьер-министр.
Премьер-министр напомнил, что для решения проблемы убийств и самоубийств в армии создана рабочая группа, в состав которой входят три министра - обороны, образования, науки, культуры и спорта, а также здравоохранения.
«В настоящее время самая большая проблема для правительства — это продолжение подобных инцидентов в армии. Часть этих инцидентов связана с так называемой проблемой «сна на позиции». Сейчас эта проблема стала еще острее, потому что, когда не было мира, солдат на службе сам боялся, что если он уснет, его собственная физическая безопасность окажется под угрозой. Сейчас они знают, что этого не произойдет или вероятность этого очень мала, но отношение в воинской части и среды, особенно в тех воинских частях, которые участвовали в войне, осталось прежним. Здесь мы обсуждаем необходимость радикальных шагов», — пояснил премьер-министр, подчеркнув, что эта проблема требует срочного реагирования и решения.
По словам премьер-министра, в результате обсуждений правительство пришло к предварительной формулировке о том, что логика армейской службы не адаптирована к ситуации установления мира.
Он обратил внимание на то, что значительная часть проблем в армии возникает не в самой армии, а, скорее, обостряется и проявляется, и важной частью процесса решения проблем в армии являются глубокие общественные, социально-политические, образовательные и культурные преобразования.