Թուրքիան պատրաստ է ստանձնել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև միջնորդի դերը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ հայտարարել է Անկարայի՝ Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև խաղաղության հաստատման գործում միջնորդի դեր ստանձնելու պատրաստակամության մասին:
«Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Նրանք անդրադարձել են հացահատիկային միջանցքի շուրջ զարգացումներին, Թուրքիայի կողմից Ուկրաինային տրամադրվող մարդասիրական և էներգետիկ աջակցությանը», -ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այս մասին հայտնում է Թուրքիայի նախագահի գրասենյակը:
Էրդողանի խոսքով՝ Անկարան նաև կարող է դիվանագիտական ​​ներդրում ունենալ Զապորոժիեի ատոմակայանում իրականացվող գործընթացի արագացման գործում:

Турция готова взять на себя роль посредника между Россией и Украиной
Президент Турции Тайип Эрдоган в ходе телефонных переговоров с Владимиром Зеленским заявил о готовности Анкары взять на себя роль посредника для установления прочного мира между Россией и Украиной.
"Президент Реджеп Тайип Эрдоган провел телефонный разговор с президентом Украины Владимиром Зеленским. Обсуждались события вокруг зернового коридора и поддержка, оказываемая Турцией Украине в гуманитарной помощи и энергетике", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сообщила канцелярия турецкого лидера.
Сообщается, что в ходе переговоров Эрдоган "выразил готовность Турции взять на себя роль модератора и посредника для установления прочного мира между Россией и Украиной".
По словам Эрдогана, также "Анкара может внести дипломатический вклад в ускорение процесса, проводимого на Запорожской атомной электростанции".