ԱՄՆ ավիաընկերություններն ավելի քան 5 հազար ավիաչվերթ են չեղարկել վատ եղանակի պատճառով. CNBC
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձյան առատ տեղումներն ու ձնաբքերը հանգեցրել են հազարավոր ավիաչվերթների չեղարկման և հետաձգման ԱՄՆ-ի ամբողջ տարածքում: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է CNBC լրատվամիջոցից:
Հաղորդվում է, որ դեկտեմբերի 21-ից մինչև 23-ը վատ եղանակի պատճառով ավիափոխադրողները չեղարկել են ավելի քան 5 հազար չվերթ, իսկ 16 հազար չվերթ հետաձգվել է:
Դեկտեմբերի 22-ին ամենից խիստ տուժել են Չիկագոյի 2 միջազգային օդանավակայանները և Դենվերի միջազգային օդանավակայանը: Իսկ այսօր ամենամեծ խաթարումները սպասվում են Նյու Յորքի, Դետրոյթի և Չիկագոյի օդանավակայաններում:
Դեկտեմբերի 21-ին եղանակային պայմանների պատճառով ԱՄՆ-ում չեղարկվել է բոլոր չվերթերի 2%-ը, իսկ թռիչքների 30%-ը հետաձգվել է միջինը 47 րոպեով:
Կաթոլիկ Սուրբ ծննդյանը նախորդող վերջին շաբաթն ամենածանրաբեռնվածներից մեկն է ուղևորահոսքի առումով, քանի որ շատ ամերիկացիներ փորձում են մեկնել հարազատների մոտ՝ տոները միասին անցկացնելու: Ինչպես հաղորդում Է CNN-ը, ԱՄՆ-ի շատ շրջաններում սպասվում են ռեկորդային սառնամանիքներ ու ձնաբքեր, ինչի պատճառով մի շարք նահանգներ արդեն արտակարգ դրության ռեժիմ են սահմանել։
Օրինակ՝ արտակարգ դրության մասին են հայտարարել Ջորջիայի, Կենտուկիի, Նյու Յորքի, Օկլահոմայի, Հյուսիսային Կարոլինայի, Հարավային Դակոտայի նահանգապետերը, իսկ մյուս նահանգների ղեկավարները հայտարարել են փրկարար ծառայությունները և Ազգային գվարդիայի զորքերը բարձր պատրաստության վիճակի բերելու մասին՝ տարերքը հաղթահարելու համար:

CNBC: американские авиакомпании отменили более 5 тыс. авиарейсов из-за непогоды
Обильные снегопады и снежные бури привели к отмене более 5 тыс. авиарейсов по всей территории США. Как передает Арменпресс, об этом в четверг сообщил телеканалCNBC.
По данным телеканала, со среды по пятницу авиаперевозчики отменили более 5 тыс. рейсов, при этом из-за непогоды пришлось отложить вылет 16 тыс. рейсов. Сильнее всего пострадали аэропорты Чикаго и Денвера, а также Нью-Йорка (Ла-Гуардия) и Детройта.
В среду из-за погоды пришлось отменить 2% всех рейсов в США, а 30% полетов были совершены с задержкой, среднее время опозданий составило 47 минут. Последняя неделя перед католическим Рождеством является одной из самых загруженных с точки зрения пассажиропотока, так как многие американцы стараются приехать к родственникам, чтобы провести вместе праздники.
Как сообщает телеканалCNN, власти США ожидают рекордных заморозков и снежных бурь во многих регионах страны, из-за чего ряд штатов уже ввел режим чрезвычайно ситуации. Например, о ЧС объявили губернаторы Джорджии, Кентукки, Нью-Йорка, Оклахомы, Северной Каролины, Южной Дакоты, руководители других штатов заявили о приведении спасательных служб и войск национальной гвардии в повышенную готовность для того, чтобы справиться со стихией.