Աֆրիկայի երկրները գյուղատնտեսական պարարտանյութերի սուր պակս են զգում. SABC
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներում ընթացիկ տարում հացահատիկային մշակաբույսերի կորուստները կհասեն 20 միլիոն տոննայի կամ անցյալ տարի դրանց բերքի ծավալների 25 տոկոսին՝ Ռուսաստանից եւ Ուկրաինայից պարարտանյութերի մատակարարումների ընդհատումների պատճառով: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 1-ին այդ մասին հաղորդել Է Հարավաֆրիկյան Հանրապետության (ՀԱՀ) SABC ռադիոկայանը՝ վկայակոչելով Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրների տնտեսական միության զեկույցը:
«Ուկրաինայի ներկայիս ճգնաժամն Արեւմտյան Աֆրիկայի երկրներում արդեն հասցրել Է 1,2 – 1,5 միլիոն տոննայով պարարտանյութերի ներմուծման անկման,- ասված Է զեկույցում:- Պարարատանյութերի պակասի հետեւանքով տեղի Է ունենում բերքի, այդ թվում հացաբույսերի բերքի ծավալների կրճատում»:
Բարդ իրադրություն Է առաջանում նաեւ Աֆրիկայի հարավի երկրների ագրարային հատվածում: Այսպես ՀԱՀ-ն ՌԴ-ից եւ Ուկրաինայից ավանդաբար ներմուծում Է ազգային գյուղատնտեսությունում օգտագործվող պարարտանյութերի մինչեւ 80 տոկոսը, նշում Է ռադիոկայանը:
Ընթացիկ տարում արեւմտյան պատժամիջոցների պատճառով ՌԴ-ից ՀԱՀ պարարատանյութերի մատակարարումներն Էապես կրճատվել են: Դրա հետեւանքը, հարավաֆրիկացի մասնագետների խոսքով, կդառնա գյուղատնտեսական արտադրանքի ծավալների անկումն ընթացիկ ագրարային տարում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: страны Африки ощущают острую нехватку сельскохозяйственных удобрений
Потери зерновых в странах Западной Африки в текущем году достигнут 20 млн тонн или 25% от объема их урожая в минувшем году из-за перебоев с поставками удобрений из России и с Украины. Как передает Арменпресс, об этом сообщила во вторник южноафриканская радиостанцияSABCсо ссылкой на доклад Экономического сообщества стран Западной Африки.
"Нынешний кризис на Украине уже обошелся государствам Западной Африки падением импорта удобрений на 1,2 - 1,5 млн тонн, - говорится в нем. - В результате нехватки удобрений происходит сокращение объемов урожая, в том числе и зерновых".
Сложная ситуация складывается и в аграрном секторе стран на Юге Африки. Так, ЮАР традиционно импортирует из РФ и с Украины до 80% удобрений, используемых в национальном сельском хозяйстве, отмечает радиостанция. В текущем году из-за западных санкций поставки удобрений из РФ в ЮАР существенно сократились. Следствием этого, по словам южноафриканских специалистов, станет падение объемов производства сельхозпродукции в текущем аграрном году.