Ռուսաստանը շուրջ 10,5 մլն տոննա հացահատիկ է ուղարկել Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրներ
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ-ն մոտավորապես 10,5 մլն տոննա հացահատիկ, հիմնականում ցորեն, Է ուղարկել Ասիայի եւ Աֆրիկայի երկրներ, պատրաստ Է մինչեւ տարեվերջ արտահանել եւս շուրջ 30 մլն տոննա հացահատիկ, ներառյալ ցորեն, եւ այդ ցուցանիշը հասցնել մինչեւ 50 մլն տոննայի՝ հաշվի առնելով բերքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
«Մինչեւ տարեվերջ պատրաստ են արտահանել շուրջ 30 մլն տոննա հացահատիկ, ներառյալ, ամենից առաջ, ցորեն, եւ այդ ցուցանիշը հասցնել մինչեւ 50 մլն տոննայի՝ հաշվի առնելով բերքը: Մոտավորապես 10,5 մլն տոննա հացահատիկ (77 տոկոս ցորեն) Է արդեն ուղարկվել Ասիայի (62 տոկոս) եւ Աֆրիկայի (33 տոկոս) երկրներ:
Հակադրությունը, ինչպես ասում են, ակնհայտ Է. քանի դեռ ուկրաինական բեռները հումանիտար միջանցքով գնում են Եվրոպա եւ զարգացած երկրներ, Ռուսաստանի մատակարարումներն ուղղվում են կարիքավոր Ասիա եւ Աֆրիկա»,-ասվում Է նախարարության կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ԱԳՆ-ում ընդգծել են, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն Ուկրաինայի, պարարտանյութերի համաշխարհային առաջատար արտահանողներից մեկն Է, առանց որոնց սովի սպառնալիքի տակ կհայտնվեն ոչ միայն պարեն սպառող երկրները, այլեւ արտադրող երկրները, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Россия направила около 10,5 миллионов тонн зерновых в страны Азии и Африки
РФ направила порядка 10,5 миллиона тонн зерновых, в основном пшеницу, в страны Азии и Африки, готова до конца года поставить на экспорт еще около 30 миллионов тонн зерновых, включая пшеницу, и довести этот показатель до 50 миллионов тонн с учетом урожая․Как передает Арменпресс, об этомзаявилив МИД РФ.
"До конца года готовы поставить на экспорт около 30 миллионов тонн зерновых, включая, прежде всего, пшеницу, и довести этот показатель до 50 миллионов тонн с учетом урожая. Порядка 10,5 миллиона тонн зерновых (77% пшеница) были уже отправлены в страны Азии (62%) и Африки (33%). Контраст, что называется, налицо – пока украинские грузы идут по гуманитарному коридору вЕвропуи развитые страны, российские поставки направляются нуждающимся в Африке и Азии", - говорится в сообщении на сайте министерства.
В МИД РФ подчеркнули, что Россия, в отличие отУкраины, является одним из ведущих мировых экспортеров удобрений, без которых под угрозой голода окажутся не только страны-потребители продовольствия, но и страны-производители.