Ռոբերտ Քոչարյանի կարծիքով ՀԱՊԿ-ին անդամակցելը խոչընդոտ չէ, որ Հայաստանն Արևմուտքից զենք գնի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այն կարծիքին է, որ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությանը Հայաստանի անդամակցությունը խոչընդոտ չէ Արևմուտքից զենք ձեռք բերելու համար: ՀՀ երկրորդ նախագահը նման կարծիք հայտնեց սեպտեմբերի 28-ին կայացած ասուլիսի ընթացքում՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին:
«Մենք ՀԱՊԿ-ի անդամ էինք, բայց մենք նաև Եվրոպայից զենք էինք գնում: Նույնիսկ մեր առաջին զենքի խմբաքանակը, դեռ 1991 թվականին, երբ Խորհրդային միությունը փլուզված չէր, մենք գնել ենք Եվրոպայից: Նույնիսկ այն ժամանակ: Բավականին մեծ խմբաքանակ էր: Չեմ բացում, թե որ երկրից, ոնց, որ երկրի միջոցով ենք բերել: Բոլոր հնարավորությունները կար: Մենք գնում էինք և Չինաստանից, և Եվրոպայից, և Ռուսաստանից: Եվ չեմ կարծում, որ ՀԱՊԿ-ին անդամակցելն այստեղ որևէ խոչընդոտ է»,- ասաց Քոչարյանը:
Նա հավելեց, որ նույնիսկ ԱՄՆ-ից մի փոքր թանկ, բայց բավականին լավ որակի կապի միջոցներ էին ստացել: «Եվ այն ժամանակ ուղղակի այդ հարցադրումները մենք էինք անում, և իրենք բավարարեցին մեր ցանկությունը»,- եզրափակեց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Սեպտեմբերի 27-ին ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը տեղեկություն էր տարածել, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում քննարկվում է Հայաստանին ամերիկյան սպառազինություն վաճառելու հարցը, որպեսզի Հայաստանը կարողանա պաշտպանվել Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացվող ադրբեջանական ագրեսիայից։«1991 թվականին Հայաստանի անկախության վերանվաճումից ի վեր առաջին անգամ Միացյալ Նահանգներում քաղաքականություն մշակողները, Կոնգրեսի երկկուսակցական կայուն ճնշման տակ, քննարկում են Հայաստանին ԱՄՆ սպառազինություն վաճառելու հարցը` օգնելու նրան պաշտպանվել Ադրբեջանի (Թուրքիայի աջակցությամբ իրականացվող) անողոք ագրեսիայից և էթնիկ զտումներից», - հաղորդել էր Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը։

Ex-President Kocharyan says CSTO membership not obstacle for Armenia to purchase weapons from West
YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. 2nd President of Armenia Robert Kocharyan says that Armenia’s membership to the Collective Security Treaty Organization (CSTO) is not an obstacle for purchasing weapons from the West.
“We were a member of the CSTO, but we were also buying weapons from Europe. We have bought our first batch of weapons from Europe back in 1991 when the Soviet Union had not collapsed yet. Even that time. It was quite a large batch. I will not disclose from which country, how and through which country we have acquired it. There were all opportunities. We were purchasing both from China, Europe and Russia. And I don’t think that being a member of the CSTO is an obstacle here”, he said during a press conference in response to the question of ARMENPRESS.
He added that they even received a little bit expensive, but quite good quality communication equipment from the United States. “And that time we were just making the inquiries, and they approved our wish”, the ex-President said.
On September 27 the Armenian National Committee of America (ANCA) reported that the United States policymakers are considering the sale of U.S. armaments to Armenia. “For the first time since the rebirth of Armenian independence in 1991, U.S. policymakers - under sustained bipartisan pressure from Congress - are considering the sale of U.S. armaments to help Armenia defend itself against relentless (Turkey-backed) Azerbaijani aggression and ethnic-cleansing,” the ANCA said in a statement.