Երևանում փոխանցել ենք հզոր ուղերձ Հայաստանի ժողովրդավարությանը և անվտանգությանը աջակցելու մասին․ Փելոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին ամփոփիչ հայտարարություն է տարածել իր գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակության հայաստանյան այցի մասին` պատմելով Հայաստանի հանդեպ Միացյալ Նահանգների հանձնառության և Հայաստանի ժողովրդավարությանն ու անվտանգության աջակցելու` Երևանում հղած իր հզոր ուղերձի մասին։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակի պաշտոնական կայքէջում հրապարակված հայտարարությունը։ «Տեղեկացված և ոգեշնչված մեզ ցույց տրված ընդունելությունից` մեր պատվիրակությունը վերադառնում է Վաշինգտոն` հպարտ և պատրաստ առաջ մղելու Կոնգրեսի երկարամյա հանձնառությունը ժողովրդավարական Հայաստանին և անվտանգ, խաղաղ կովկասյան տարածաշրջանին», - նշել է Նենսի Փելոսին։
Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակն ընդգծել է, որ կոնգրեսական պատվիրակության այցը Հայաստան նախատեսված էր սեպտեմբերի 12-ի ռազմական գործողությունների մեկնարկից առաջ։ «Մեր կոնգրեսական պատվիրակությունը մեկնեց Հայաստան, որը կարևոր ճակատ է դեմոկրատիայի (ժողովրդավարության) և ավտոկրատիայի (անձնիշխանության) միջև պայքարում: Մայրաքաղաք Երևանում տեղի ունեցած մեր հանդիպումների ընթացքում փոխանցել ենք հզոր ուղերձ Հայաստանի ժողովրդավարությանը և անվտանգությանը աջակցելու մասին, մասնավորապես` Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի հարձակումից հետո», - նշել է Փելոսին։
Նա պատմել է, որ Ներկայացուցիչների պալատի հայկական հանձնախմբի անդամներ Ֆրենկ Փալոնի, Աննա Էշուի և Ջեքի Սփիերի հետ իրենց այցը սկսվել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում ծաղկեպսակ դնելով։ «Այնտեղ մենք աղոթեցինք Ցեղասպանության ժամանակ սպանված 1,5 միլիոն հայ տղամարդկանց, կանանց և երեխաների համար: Կոնգրեսը հանձնառու է երաշխավորելու, որ Ցեղասպանության մասին ճշմարտությունը երբեք չի մոռացվի, այդ իսկ պատճառով 2019 թվականին մենք ընդունեցինք Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչող օրինագիծ, որին նախագահ Բայդենը արձագանքեց անցյալ տարի իր պաշտոնական ճանաչմամբ: Մեծ պատիվ էր Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից պարգևատրվել դեսպան «Հենրի Մորգենթաու» մեդալով, որը ես ընդունեցի Կոնգրեսի անունից՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և իրազեկման բարձրացման մեր աշխատանքի համար»,-նշել է Փելոսին։
Անդրադառնալով Հայաստանում ունեցած բարձր մակարդակի հանդիպումներին` խոսնակը նշել է, որ կոնգրեսական պատվիրակության համար պատիվ էր հանդիպել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում՝ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի և պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանի հետ։ «Այս հանդիպումները հնարավորություն ընձեռեցին մտքեր փոխանակելու Հայաստանում և տարածաշրջանում կայունության, խաղաղության և բարգավաճման առաջմղմանն ուղղված քաղաքականությունների և գործողությունների վերաբերյալ», - նշել է նա։
Նշվում է նաև Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության առաջնորդների հետ անցկացված կլոր սեղանի մասին, որի ընթացքում Հայաստանի քաղհասարակության ներկայացուցիչները, ինչպես Նենսի Փելոսին է ձևակերպել, արտահայտել են իրենց ժողովրդի մտահոգություններն ու կարիքները այս դժվարին պահին և իրենց լույսն են սփռել Հայաստանի ժողովրդավարության և անվտանգության համար մղվող պայքարի վրա: «Ինձ համար պատիվ էր դիմել այդ առաջնորդներին՝ ելույթ ունենալով Գաֆեսճեան արվեստի կենտրոնում, որը հայկական մշակույթի գոհարն է, որտեղ ես հստակ ուղերձ հղեցի Հայաստանին Ամերիկայի հանձնառության մասին», - ասել է նա։
Փելոսիի խոսքով` ավելի ուշ իրենք հանդիպել են նաև Հայաստանի խորհրդարանական ընդդիմության առաջնորդների հետ։ «Թեև ներքին քաղաքականության հետ կապված տարաձայնություններ կան, այդ առաջնորդների միջև հստակ համաձայնություն կար, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ դադարեցնի իր ագրեսիան», - հավելել է խոսնակը։
Սեպտեմբերի 17-19 պաշտոնական այցով Երեւան էր ժամանել ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսին:Այցի շրջանակներում Փելոսին մի շարք պաշտոնական հանդիպումներ է ունեցել, այդ թվում հանդիպել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ: Ալեն Սիմոնյանն ու Նենսի Փելոսին համատեղ ասուլիսով են ներկայացել: ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը այցելել է նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:

В Ереване мы передали мощное послание о поддержке демократии и безопасности Армении: Нэнси Пелоси
Спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси распространила итоговое заявление о визите возглавляемой ею делегации Конгресса в Армению, рассказав о приверженности Соединенных Штатов содействию демократии и безопасности Армении, и ее решительном послании, сделанном в Ереване. «Арменпресс» сообщает об этом, со ссылкой на заявление, опубликованное на официальном сайте спикера Палаты представителей. «Наша делегация, проинформированная и вдохновленная оказанным нам приемом, возвращается в Вашингтон гордой и готовой продвигать многолетнюю приверженность Конгресса демократической Армении и безопасному и мирному Кавказскому региону», - заявила Нэнси Пелоси.
Спикер Палаты представителей подчеркнула, что визит делегации Конгресса в Армению был запланирован до начала боевых действий, 12 сентября. «Наша делегация отправилась в Армению, которая является важным фронтом в борьбе демократии с автократией. Во время наших встреч в столице Ереване мы убедительно заявили о поддержке демократии и безопасности Армении, особенно после нападения Азербайджана на Армению», - сказала Пелоси.
Она рассказала, что их визит с членами Армянского комитета Палаты представителей Фрэнком Паллоне, Анной Эшу и Джеки Спир начался с возложения венка к Мемориалу Геноцида армян. «Там мы молились за души 1,5 миллиона армянских мужчин, женщин и детей, убитых во время Геноцида. Конгресс стремится к тому, чтобы правда о Геноциде никогда не была забыта, поэтому в 2019 году мы приняли закон об официальном признании Геноцида армян, и президент Байден в прошлом году на него ответил и своим официальным признанием. Для меня - большая честь получить от Музея-института Геноцида медаль посла Генри Моргентау за нашу работу, проделанную по признанию и повышению осведомленности о Геноциде армян, которую я приняла от имени Конгресса», - сказала Пелоси.
Коснувшись состоявшихся в Армении встреч на высшем уровне, спикер отметила, что для делегации Конгресса большая честь встретиться с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и с другими должностными лицами - спикером Национального собрания Аленом Симоняном и министром обороны Суреном Папикяном. «Эти встречи предоставили возможность обменяться мнениями о политике и действиях, направленных на обеспечение стабильности, мира и процветания в Армении и регионе».
В заявлении рассказано и о круглом столе, проведенном с лидерами гражданского общества Армении, в ходе которого представители гражданского общества Армении, как сформулировала Нэнси Пелоси, выразили озабоченность и потребности своего народа в этот трудный момент и пролили свет на борьбу Армении за свою демократию и безопасность. «Для меня было честью в Центре искусств Гафесчян, жемчужине армянской культуры, обратиться к этим лидерам с речью, в которой я четко заявила о приверженности Америки Армении», - сказала она.
По словам Нэнси Пелоси, позже они встретились и с лидерами армянской парламентской оппозиции. «Хотя между этими лидерами есть разногласия, связанные с внутренней политикой, но было четкое согласие, что Азербайджан должен немедленно прекратить свою агрессию», - добавила спикер.
17-19 сентября в Ереване с историческим визитом находилась спикер Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси. В рамках визита Нэнси Пелоси провела ряд официальных встреч, в том числе и с премьер-министром РА Николом Пашинян и министром обороны Суреном Папикяном. Ален Симонян и Нэнси Пелоси выступили с совместной пресс-конференцией. Спикер Палаты представителей Конгресса США также посетила Мемориал памяти жертв Геноцида армян.