Չեխիան աջակցում է Շառլ Միշելի միջնորդությանը. ԱԳ նախարար Լիպավսկիի պատասխանը՝ «Արմենպրեսին»
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Չեխիայի Հանրապետությունը խստորեն հարգում է միջազգային մարդասիրական իրավունքն ու Ժնևի կոնվենցիաները և նույնը ակնկալում է նաև այլ երկրներից: Այդ մասին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման արդյունքներով տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Չեխիայի Հանրապետության արտգործնախարար Յան Լիպավսկին՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին, թե ի՞նչ է անում Չեխիան, որպես մարդու իրավունքները և մարդասիրական արժեքները խրախուսող երկիր, մինչ օրս Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող 38 հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական պատանդների վերադարձը դյուրացնելու համար:
Լիպավսկին նաև հավելեց, որ Չեխիան աջակցում է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդական ջանքերին՝ ուղղված հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորմանը:
«Ցանկացած բազմակողմ կամ երկկողմ հանդիպման ժամանակ մենք ընդգծում ենք, որ միջազգային մարդասիրական իրավունքը և Ժնևի կոնվենցիաները պետք է հարգվեն: Չեխիայի Հանրապետությունը խստորեն հարգում է դրանք և նույնը ակնկալում է նաև այլ երկրներից: Խոսելով մասնավորապես Ձեր նշած խնդրի մասին՝ Չեխիայի Հանրապետությունը աջակցում է [Եվրոպական խորհրդի նախագահ] Շառլ Միշելի միջնորդությանը՝ ուղղված հակամարտության կարգավորմանը, և կարծում եմ՝ նա շատ կարևոր դեր է խաղում», - «Արմենպրես»-ին հայտնեց Չեխիայի ԱԳ նախարարը:
«Արմենպրես»-ը նաև հիշեցրել էր, որ 2020 թվականին տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանում մնացած հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական պատանդներին անհապաղ իրենց հայրենիք վերադարձնելու մասին կոչեր և բանաձևեր են ընդունել միջազգային բազմաթիվ կառույցներ, այդ թվում՝2021 թ. փետրվարին նմանատիպ բանաձև է ընդունել Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեն:

The Czech Republic supports Charles Michel's mediation. Foreign Minister Lipavský‘s answer to ARMENPRESS
YEREVAN, JULY 26, ARMENPRESS. The Czech Republic strictly respects international humanitarian law and the Geneva Conventions and expects the same from other countries, Foreign Minister of the Czech Republic Jan Lipavský said during the press conference following the meeting with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan, answering the question of ARMENPRESS about what the Czech Republic is doing, as a country that promotes human rights and humanitarian values, to facilitate the return of 38 Armenian prisoners of war and civilian hostages illegally held in Azerbaijan so far.
Lipavský also added that the Czech Republic supports the mediation efforts of the President of the European Council, Charles Michel, aimed at the settlement of the Armenian-Azerbaijani conflict.
"At any multilateral or bilateral meeting, we emphasize that international humanitarian law and the Geneva Conventions must be respected. The Czech Republic strictly respects them and expects the same from other countries. Speaking in particular about the problem you mentioned, the Czech Republic supports the [President of the European Council] Charles Michel's mediation aimed at the settlement of the conflict, and I think he plays a very important role," the Czech Foreign Minister told ARMENPRESS.
ARMENPRESS also reminded that following the 44-day war that took place in 2020, many international structures have called and adopted resolutions for the immediate return of the Armenian prisoners of war and civilian hostages kept in Azerbaijan to their homeland, including the Foreign Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament, which adopted a similar resolution in February, 2021.