ԱՄՆ-ն Ուկրաինային Ռուսաստանի դեմ կիրառելու նպատակով հրթիռներ չի տրամադրի. Ջո Բայդեն
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը չի ծրագրում Կիևին տրամադրել հրթիռային համակարգեր, որոնցով հնարավոր է հարվածներ հասցնել Ռուսաստանի տարածքներին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին այս մասին գրում է Reuters գործակալությունը:
ԱՄՆ-ի նախագահը նման հայտարարություն է արել այն հրապարակումների ֆոնին, ըստ որոնց՝ ԱՄՆ-ն պատրաստվում է Ուկրաինա ուղարկել համազարկային կրակի հրթիռային համակարգեր:
Մայիսի 21-ին Ջո Բայդենը Ուկրաինային ռազմական, տնտեսական, հումանիտար օգնություն տրամադրելու մասին օրենք է ստորագրել: Նախագահը կոնգրեսից 33 մլրդ դոլար է խնդրել, սակայն խորհրդարանականները գումարը մեծացրել են՝ հասցնելով 40 միլիարդի:

США не будут поставлять Украине ракеты для ударов по России
Президент США Джо Байден заявил, что Вашингтон не планирует поставлять Киеву ракетные системы, способные наносить удары по территории России. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщило агентство Reuters.
Это высказывание главы государства прозвучало на фоне публикаций о готовящейся отправке на Украину американских ракетных систем залпового огня.
Байден 21 мая подписал закон о предоставлении Киеву военной, экономической и гуманитарной помощи. Президент изначально запрашивал у конгресса 33 миллиарда долларов, но парламентарии увеличили сумму почти до 40 миллиардов.